Davutoğlu, Atina’da İstanbul kökenli Rumlar ve Batı Trakyalı Türkler ile görüştü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

ATİNA (CİHAN) – Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina’da İstanbul kökenli Rumların en yoğun yaşadıkları Palio Faliro semtini ziyaret etti. Daha önce verdiği sözü tutan Davutoğlu, İstanbullu Rum Evrensel Federasyonu Başkanı Nikos Uzunoğlu öncülüğündeki Rumlarla bir araya geldi. Davutoğlu ve beraberindeki heyet, Türkiye’deki Azınlık Vakıfları Başkanı Lakis Vingasın kız kardeşi Angeliki Vingas’ın sahibi olduğu “Aialis” adlı kafe ve restorantta verilen akşam yemeğine katıldı.

 

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada geçen seferki Atina ziyaretinde gelmek istediği İstanbullular semtine şimdi gelmiş olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Faliro’da 40 bin İstanbullu Rum’un yaşadığını öğrendiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şöyle konuştu: “O güzel şehirde (İstanbul) asırlardır hoşgörü ortamında yaşamış nesillerin çocuklarıyız. Sizler takımlarıyla Beşiktaşı’yla Galatasaray’ıyla Fenerbahçesi’yle burada Türkiye’yi yaşıyorsunuz. Türkiye’dekiler de sizleri unutmadılar. Hep sizleri Türkiye ile Yunanistan arasında bir dostluk köprüsü olarak gördük. Bu dostluk köprüsünü diliyle kültürüyle gelenekleriyle yaşattığınız için çok teşekkür ediyoruz.”

 

Yemeğin ardından Davutoğlu, daha sonra semtteki 4 Rum esnafın dükkanını ziyaret etti. Yaklaşık 1 kilometrelik sokak boyunca değişik dükkanlara giren Davutoğlu, karşılaştığı Rumlar ile de sohbet etti. Bakan ve eşi Sare Davutoğlu, karşılaştıkları bir ailenin bebeğini kucağına alarak sevdi.

 

En son İstanbul Balatlı kökenli bir esnafın “Divan” adlı pastanesine giren Bakan ve eşi Sare Davutoğlu, dükkan sahibi tarafından kendilerine ikram edilen kuru pastanın tadına baktı.

 

BATI TRAKYA AZINLIK TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞME

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’n önde gelenleriyle de Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, ana muhalefet Radikal Sol İttifak Milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Çukal, Yassıköy Belediye Başkanı ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu  Başkanı İsmet Kadı katıldı. Azınlık temsilcileri, Davutoğlu ile Azınlığı ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatı buldu. Toplantıya Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener de katıldı.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.