İkamet Tezkereli Soydaşlara “İstisnai Vatandaşlık” Hakkı

Duyurular
İçeriği Paylaş

Bal-Türk’ün de kurucu üyesi olduğu Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu ve onun Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan öncülüğünde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu liderliğinde geçen yıldan buyana yürütülen Balkan Çalıştaylarının sonuçları çıkmaya devam ediyor.

İlk olarak Türk Vatandaşlarının birinci derecede akrabası olup, Türk Vatandaşlığı olmayanların, aylık 53 TL prim yatırmaları karşılığı Türkiye’deki tüm sağlık sisteminden faydalanmaları imkanı verilmişti.

Çalıştaylarda alınan kararlar gereği ikinci sonuç ikamet tezkereleri oldu. Balkanlardan gelen soydaşlarımız artık altı ay, bir yıl gibi kısa süreli ikamet tezkereleri yerine, elindeki pasaportunun süresi kadar ikamet tezkeresi alabilecekler.

Ve üçüncü gelişme de 31.05.2017 tarihli Genelge ile Bulgaristan, Yunanistan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Kosova vatandaşlarından,

a) Birinci Derece Yakını (anne, baba, çocuk ve eş) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup ta, kendileri olamayan;

b) 01.01.2017 tarihinden önce Türkiye’ye gelmiş olan;

c) Yasal bir ikamet izniyle Türkiye’de bulunanlara

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Kararı ile “istisnai vatandaşlık” verilmesine yönelik genelge yayınlanmıştır.

Başvurular İl Nüfus Müdürlüklerine yapılacaktır. Ayrıntı için lütfen genelgeyi indiriniz.

Önemli Not: Kocaeli – Sakarya Bölgesinden Türk Vatandaşlığı için başvuru yapan soydaşlarımızın kendi iletişim bilgilerini Bal-Türk’ün bilgi@balturk.org.tr adresine göndermelerini rica ediyoruz. Bu isim listeleri Bursa BGF Genel Merkezine ve oradan da toplu olarak Sayın Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’na iletilecektir.

Genelgeyi BURADAN indirebilirsiniz.

 


İçeriği Paylaş