5. Uluslararası Hıdırellez Bayramı 5-6 Mayıs’ta…

Duyurular
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin gelenekleri yaşatma adına icra ettiği faaliyetlerin başında “Hıdırellez Bayramı” geliyor. 2016 yılında uluslararası bir boyut kazanan Hıdırellez Bayramı kutlamalarının bu yıl da beşincisi yapılacaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen “5. Uluslararası Hıdırellez Bayramı” faaliyetleri İzmit Balkan Kültür Evi ve Kartepe ilçesi Karatepe Köyü’nde gerçekleştirilecek.

Üç Balkan Ülkesi

Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan (Sancak) ve Makedonya folklor ekiplerinin de katılacağı hıdırellez bayramı 5 Mayıs 2018, Cuma akşamı 17.00’da Balkan Kültür Evi önündeki güllerin dibine “martufalın” gömülmesi ile başlayacak ve ardından Kartepe ilçesi Karatepe Köyü’ne gidilerek koyun sağma ve halk oyunları gösterisi yapılacaktır. 6 Mayıs sabahı kapılara söğüt asılması ile devam edecek program 6 Mayıs akşamı Balkan Kültür Evi arkasındaki meydanda martufalın açılması ve manilerin okunması, hıdırellez yemeği ve Türkiye, Bulgaristan, Makedonya ve Bosna-Hersek ekiplerinin folklor gösterileri ve söylenecek Balkan Türküleri ile tamamlanacaktır.

Aşağıdaki afişten, programın ayrıntılarını görebilirsiniz.

Not: 5 ve 6 Mayıs programlarına katılacakların 0 262 324 06 24 veya 0555 998 10 99 numaralı telefonlara katılım sayısı bildirmelerini rica ederiz.

 

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği

 


İçeriği Paylaş