Bal-Türk 32. Kuruluş Yıl Dönümünü İftar ile Kutladı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

1985 yılında Bulgaristan’da yaşayan Türklerin isimlerinin zorla hırıistiyan isimleri ile değiştirilmesinden sonra kurulan ve Bursa Bal-Göç, İzmir Bal-Göç ile birlikte Türkiye ve Dünya kamuoyuna bu zulmü anlatmayı misyon edinen Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, 11 Haziran 1985 yılından bu yana 32 yılı geride bıraktı. 32. yaş gününü iftarla birleştiren Bal-Türk Balkan Kültür Evi’nin bulunduğu Seka Kültür Alanında sekizyüzellinin üzerinde  bir kitleye iftar verdi.

Geniş Katılım Gerçekleşti

İftarda Bal-Türk’ün Genel Merkezinin yanı sıra Körfez, Gebze, Çayırova ve Karamürsel Şubeleri de yer aldı. Bunun yanında İzmit Rumeli Türkleri, Batı Trakya Türkleri İzmit Şubesi, Gölcük ve Kocaeli Trakya İlleri, Istırancalılar, Maphoytag ve Gaziler Derneği yönetimleri de temsil edildi.

Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in yanı sıra Bursa Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan ve yönetim temsilcileri, Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Tarı, Kent Konseyi Yönetimi Temsilcileri, İzmit Belediye Başkanı Adına İbrahim Elgin, DOST Partisi İstanbul Anadolu Yakası Temsilcisi Semiha Uğurlu da protokoldeki yerlerini aldılar.

Selamlama Konuşmaları

İftarın ardından duanın yapılması ile Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu selamlama konuşması yaptı. Derneğin kuruluşu, misyonu ve vizyonundan bahseden Çolakoğlu, “Derneğimiz bir dava adına kurulmuştur. Bu davayı başlatan büyüklerimize teşekkür ediyorum. Hakkın rahmetine kavuşanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Bu alan, Seka Kültür Alanı bizim bir olduğumuz, yılda birkaç defa bir araya geldiğimiz birlik olduğumuz alan. Faaliyetlerimizle, projelerimizle bir olarak, sizlerin desteği ile Bulgaristan’daki soydaşlarımıza yardım etmeye devam edeceğiz. Derneğimizin kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Hepinizin Ramazan’ını tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen BGF Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun himayesinden gerçekleşen Balkan Çalıştaylarında çıkan sonuçlarda hayata geçirilen, birinci derece yakınlara Türkiye Sağlık sisteminden faydalanma hakkı veren düzenleme, istisnai vatandaşlık başvuruları ve uzun süreli ikamet tezkereleri hakkında bilgi verdi. Dernek yönetimine teşekkür etti.

İzmit Belediyesi adına selamlama konuşması yapan İbrahim Elgin de derneğin kuruluş yıl dönümünü kutladı. Birlikte yapılan faaliyetlerden bahsetti. Son olarak konuşmalarını yapan Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de derneğin kuruluş yıl dönümünü kutladı. Sivil toplumun, Balkanlara hizmet eden sivil toplum kuruluşlarının güçlü olmasının Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızın da rahat olması anlamına geldiğinden bahsetti.


İçeriği Paylaş