Gurbetçiler için Türk Kızılayı ile Bulgar Kızılhaç’tan işbirliği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kızılay ile Bulgar Kızılhaçı, Türkiye’ye gelen gurbetçiler başta olmak üzere Bulgaristan güzergahını kullanarak Kapıkule’den giriş yapanlara, bu yıl da sağlık ve su hizmeti verecek.

Türk Kızılayı Edirne Şubesi Başkanı Metin Kıray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa bir süre sonra Bulgaristan’da Kaptan Andreeove Sınır Kapısı’na iki kilometre mesafede bulunan istasyonda sağlık hizmeti ve su dağıtım çalışmasına başlanılacağını ifade ederek, şunları söyledi:

”Geçtiğimiz yıl Bulgaristan Kızılhaçı ile koordineli olarak başlattığımız çalışma olumlu karşılandı. Gurbetçiler kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldı. Bulgaristan tarafında oluşturduğumuz istasyon gerekli fiziki koşullara sahip bulunuyor. Burasını yıl boyunca yaz sezonunda kullanmak için kiraladık. Şimdi çalışmaları başlatacağız. Genel merkezimizden başlama yazısını bekliyoruz. Bulgar Kızılhaçı ile geçen yıl olduğu gibi koordineli çalışacağız. Ancak bütün masrafları yine biz karşılıyoruz. Bu yıl hizmetle ilgili yetkiyi genel merkez bize verdi. Bulgaristan’daki istasyonda 3 ay süreyle görev yapacak Bulgar ve Türk görevlileri belirleyeceğiz.”

Kıray, geçtiğimiz yıl gurbetçiler ve güzergahı kullanan diğer yolcular için 260 bin liralık bir harcama yapıldığını, çok sayıda kişiye zehirlenme, tansiyon, yaşlılık ve çocuk hastalıkları ile ilgili sağlık müdahalesinin yanında, 60 bin şişe suyun dağıtımının güzergahta ve Bulgaristan’ın Kaptan Andreeove Sınır Kapısı’nda yapıldığını bildirdi.
Amaçlarının sadece gurbetçilere değil tüm insanlara yardım etmek olduğuna dikkat çeken Kıray, ”Bulgaristan’daki istasyonda Kızılay ve Kızılhaç bayrakları bir arada dalgalanıyor. İstasyonda görevli sağlık ekiplerince başvuran herkese 24 saat hizmet veriliyor. Güzergahta otomobil ve motosikletle su dağıtımı yapılıyor. Sıcaktan bunalanlar soğuk suyu görünce biraz olsun ferahlıyor” dedi.

Geçtiğimiz yıl 1 Temmuz’da hizmete giren istasyonda 24 saat acil sağlık hizmeti, ambülans, tuvalet, abdest alma ve mescit hizmeti sunuluyor. İstasyondan soğuk su dağıtımı da aralıksız yapılıyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.