Makedonya’da tehlikeli gerginlik

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Üsküp’te Arnavut kökenli bir gencin Makedon asıllı genci bıçaklayarak öldürmesi gerginliğe yol açtı. Olaya tepki için gösteriler düzenleniyor, Arnavutlara ait dükkanlar iş yerlerine saldırılar gerçekleşiyor

Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün Gyorçe Petrov semtinde Arnavut kökenli bir gencin Makedon asıllı genci bıçaklayarak öldürmesi, gerginliğe yol açtı.

İddiaya göre, Üsküp’ün Gyorçe Petrov semtinde Arnavut asıllı 19 yaşındaki N.E, Makedon asıllı 18 yaşındaki A.P’nin bisikletini çaldı. Bunun üzerine A.P ile babası, bisikleti çalan N.E’yi takip ederek, özel bir hastanenin bahçesinde yakaladı. Bisikleti çaldığı iddia edilen N.E, çıkan arbedede A.P’yi göğsünden bıçaklayarak öldürdü. Olayın ardından kaçan saldırgan polisin düzenlediği operasyonla yakalandı.

Olayın duyulmasının ardından, Gyorçe Petrov semtinde yaşayan Makedonlar dışarı çıkarak, Arnavutlar’a ait iş yerlerini ve araçları ateşe verdi. Yollara barikatlar kuran Makedonlar, polisin bölgeye yaklaşmasına da izin vermedi.

Olayların büyümesi üzerine İçişleri Bakanlığı, bölgeye çok sayıda polis sevk etti. Polisin müdahalesiyle kurulan barikatlar kaldırılırken, olaylara karıştığı tespit edilen 18 kişi gözaltına alındı.

Makedonya İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, düzenlediği basın toplantısında, meydana gelen olaylardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ve Makedon genci öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan saldırganın çıkartıldığı mahkemece tutuklandığını kaydetti.

Cinayet olayının ardından bölge halkının dükkanları ve araçları kundaklamasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Yankulovska, şu ana kadar 18 kişinin gözaltına alındığını, olaylara karışan diğer kişilerin de yakalanması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Yankulovska, vatandaşlara sağduyu çağrısında bulunurken, Gyorçe Petrov’da hayatın normal seyrine dönmesini istediklerini söyledi.

 

Kaynak:  Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş