Eski Çetnik Lidere İade-i İtibar Girişimi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan’da yüksek mahkemede eski Çetnik lider ve Yugoslavya kralının ordusunun generallerinden Dragoslav Draja Mihayloviç’in resmi iade-i itibarını ele alınıyor.

Tarihçi Boyan Dimitriyeviç, II. Dünya Savaşı sırasında monarşist Çetnik ordusunun lideri olan Dragoslav Mihayloviç’in, Nazi Almanya’sı tarafından Sırbistan’daki direniş hareketinin başı olarak görüldüğünü iddia ediyor.

Belgradlı tarihçi Dimitriyeviç, iddiasını, Çetnik lider ve Yugoslavya kralının ordusunun generallerinden Dragoslav Draja Mihayloviç’in resmi iade-i itibarını ele alan yüksek mahkemede dile getirdi. Dimitriyeviç mahkemeye Mihayloviç’in 1946′daki yargılaması sırasında komünist yetkililerin onun Nazilerle işbirliği yaptığını gösteren sahte kanıtlar kullandığını gösteren bazı “belgeler” sundu.

Dimitriyeviç “Mihayloviç’in Ustaşalarla işbirliği yaptığını gösteren belgeler onun Karadağ’daki İtalyan işgalcilerle işbirliği yaptığı iddiası gibi gerçek dışı” dedi.

Dimitriyeviç, Tito’nun Partizanlarının Nazi güçleriyle işbirliği içinde olduğunu ve Mihayloviç’in liderliğini yaptığı monarşistlerin Almanlar tarafından direnişçi olarak görüldüğünü belirtti.

General Draja olarak bilinen Mihayloviç, Yugoslav mahkemesi tarafından 1946′da vatana ihanet ve Nazi Almanya’sıyla işbirliği nedeniyle ölüme mahkum edilmiş ve kurşuna dizilmişti.

Oturumdan evvel Çetnikler ve Partizan yanlılarının yaptığı gösteriler vardı. Çetnikler “Draja ile gurur duyuyoruz, bütün Sırbistan onunla” pankartını taşırken, Partizan yanlıları ise “Suçları inkâr etmeyi ve tarihi yeniden yazmayı durdurun” pankartıyla protesto gösterisi yaptı.

“Karalar İçindeki Kadınlar” hareketinden Staşa Zayoviç, sadece Mihayloviç’in itibarının iade edilmediğini, aynı zamanda II. Dünya Savaşı’nda mağlup edilen milliyetçi ideolojinin de itibarının iade edildiğini ve bunun bölgesel ilişkilere de zarar vereceğini ifade etti.

Mihayloviç’in muhtemel iade-i itibarı Bosna Hersek ve Hırvatistan’da da yankı yarattı. Sırp devletinin bir savaş suçlusunun itibarını iade etmesinin bölge için iyi sonuçlar yaratmayacağı konusunda fikir birliği var.

Mihayloviç’in iade-i itibarının ele alınması, torunu Voyislav Mihayloviç’in, dedesinin adil bir şekilde yargılanmadığı yönündeki itirazı sonucunda mahkemeye taşınmıştı.

2006′da Sırp parlamentosunun çıkardığı yasa Çetnikleri ve Partizanları eşitleyerek Mihayloviç ile komünist rejimin diğer mağdurları olan Prens Paul’un ve sürgündeki hükümetin başbakanı Slobodan Yovanoviç’İn iade-i itibarı sürecinin önünü açmıştı.

Davanın görülmesine 8 Ekim’de devam edilecek.

HaberBoşnak


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.