Bosnalılar savaşın acılarını bu duvarda yaşatacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna savaşında 44 ay boyunca kuşatma altında kalan Saraybosna’da hayatını kaybeden 521 çocuğun anısına, savaş hatıralarının yer aldığı duvar kuruldu.

Saraybosna kent merkezindeki Çocuklar Meydanı’nda, Bosna Hersek Toplama Kamplarında Kalanlar Derneği, Savaş Mağduru Kadınlar Derneği, Kuşatma Altındaki Saraybosna’da Hayatını Kaybeden Çocukların Aileleri Derneği ve savaş kurbanlarının yakınlarınca kurulan ”Gerçeklerin Duvarı”nda Bosna savaşıyla ilgili hatıralar yer alıyor.

2 metre yüksekliğinde, 10 metre uzunluğundaki duvarda yer alan, toplama kamplarında gizli çekilen resimler, savaşla ilgili yazılar ve çocukları halen bulunamayan annelerin mektupları, halkın ve Saraybosna’ya gelen turistlerin yoğun ilgisini çekti.

Bu arada, ”Gerçeklerin Duvarı”nın bulunduğu meydanda yarın, savaş suçundan tutuklanan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç’in Lahey’de eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde yargılanacağı duruşma kurulan dev ekrandan canlı olarak yayınlanacak.

Söz konusu duvar ise duruşmanın ardından kaldırılacak.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.