Gümrükten 5 kilogramdan fazla kurban eti geçirilemeyecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kurbanını yurt dışında kesecek kişiler, gümrük kapılarından 5 kilogramdan fazla et geçiremeyecek.

Hayvanların ucuz olması ve akrabalarının bulunması nedeniyle birçok vatandaş, Bulgaristan ve Yunanistan’a giderek kurbanlıklarını kesiyor. Kesilen hayvanların eti vatandaşlar tarafından Türkiye’ye getirilmek isteniyor.

Dışarıdan getirilen etin gümrükten geçebilmesi için hijyen şartlarına uygun, vakumlanmış olması ve kişi başına 5 kilogramı geçmemesi gerekiyor. Bu şartlara uygun getirilmeyen etlere gümrükte el konuluyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sıkıntıların yaşanmaması için yetkililer gümrük kapılarına uyarı afişleri astı.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, yaptığı açıklamada, kurbanlarını yurt dışında kesecek olanlara uyarılarda bulundu.

Herkesin istediği yerde kurbanını kesebileceğini belirten Yalçın, ancak getirilecek etler konusunda bir takım gümrük kurallarının bulunduğunu söyledi.

Bir kişinin en fazla 5 kilogram et geçirebileceğini dile getiren Yalçın, bunun da temizlik şartlarına uygun olması gerektiğini vurguladı.

Geçen yıl 30 tona yakın ete el konulduğunu hatırlatan Yalçın, şartlara uygun getirilmeyen etlerin geçişine müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

kircaalihaber.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.