“Bilge Kral” Aliya’sız 9 yıl

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Bilge Kral lakabını verdiği efsane lideri Aliya İzzetbegoviç’i andı. 19 Ekim 2003 tarihinde vefat eden Bosna Hersek’in ilk Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç, ülkede düzenlenecek törenlerle anılırken çok sayıda Boşnak Kovaçi Şehitliği’nde Bosna şehitleri arasında yatan Aliya’nın kabrine koştu.

ARAYBOSNA/ Balkan Günlüğü

 

Bosna Hersek’e bağımsızlık yolunda önderlik yapan, derin bilgi birikimiyle “Bilge Kral” olarak anılan ülkenin ilk Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç, vefatının 9. yıl dönümünde yarın yapılacak çeşitli törenlerle anılacak. 19 Ekim 2003 tarihinde vefat eden ve Kovaçi Şehitliği’nde Bosna şehitleri arasına defnedilen İzzetbegoviç, mezarı başında anıldı. Bosna-Hersek’in kurucu Devlet Başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in mezarını, merhum Aliya’nın kurucusu olduğu Demokrat Eylem Partisi’nin (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç, partinin diğer üst düzey yetkilileri, Bosna-Hersek Ordusu’nun eski mensupları, generaller ve diğer yetkililer ziyaret etti. İzzetbegoviç’in özel eşyası, hayat kesitlerinden fotoğraf, uluslararası alanda aldığı çeşitli nişan ve ödülleri barındıran “Aliya İzzetbegoviç Müzesi”nin organizasyonuyla da başkent Saraybosna’daki Orduevi’nde Boşnak tarihçi yazar Osman Brko’nun kaleme aldığı “Bosna’nın Çağdaş Gerçeği” adlı kitabın tanıtımı yapılacak.
Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 9. yıldönümü nedeniyle ayrıca, 22 Ekim tarihinde Boşnak Kültür Merkezi’nde (BKC) “Bilge Kral’ın hayatı ve Bosna- Hersek’e bıraktığı miras” konulu konferans düzenlenecek.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.