GERB Hükümeti kurma görevini kabul etmedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, ülkeyi seçime götürecek geçici hükümeti kurma görevini parlamentoda en büyük grubu bulunan Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar partisi (GERB) lideri ve istifadaki Başbakan Boyko Borisov’a verdi. Borisov, görevi kabul etmeyerek görevi Cumhurbaşkanı’na iade etti.

Cumhurbaşkanı Plevneliyev, GERB’in hükümeti kurma görevini kabul etmemesi üzerine yaptığı açıklamada, ülkedeki mevcut siyasi durumun gergin olduğunu belirterek, siyasi krizin devam ettiğini ancak kurumların çalıştığını ve çalışmaya devam edeceğini kaydetti. Plevneliyev, çağrıda bulunarak devlet kurumlarınının çalışmaya devam etmesi için tüm vatandaşların katkıda bulunmasını da istedi.
 GERB lideri ve istifadaki Başbakan Boyko Borisov ise muhalefeti suçlayarak, yaşanan siyasi krizin önceden planlandığını iddia etti. Borisov, dört yıla yakın bir süre için azınlık hükümeti olarak siyasi sorumluluğu tek başlarına üzerlerinde taşıdıklarını söyledi. Borisov, Cumhurbaşknına seslenerek hükümeti kurma görevini BSP ve DPS partilerine vermesini istedi. Borisov, ‘Böylece onlar hükümeti kurarsa önümüzdeki seçimleri de onlar yapmak zorunda kalacaklar ve biz de seçimlere hile karıştırıyorlar suçlamasını bertaraf etmiş olacağız’ dedi.
Borisov, sevindirici tarafın protesto gösterilerinin barışçıl bir şekilde geçtiğini ve kan dökülmediğini söyledi.
ŞİMDİ NE OLACAK
GERB’in hükümeti kurma görevini kabul etmemesi üzerine sıra parlamentodaki ikinci en büyük gruba sahip Bulgaristan Sosyalist Partisine (BSP) gelecek. Plevneliyev Çarşamba günü görevi BSP lideri Sergey Stanişev’e verecek. BSP’nin de kabul etmemesi durumunda sıra üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisine gelecek.
AJANS BG

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.