Borisov: GERB Referandumda “Hayır” Oyu Kullanacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

TV7 Mila Kuleziç’e konuk olan Başbakan Boyko Borisov “Bizim GERB partisi üyelerine vereceğimiz talimat “hayır” oyu kullanmaları yönünde olacak. Referandumda partiye yönelik talimatım “hayır” yönünde olacak.  GERB üyelerine de “hayır” talimatı olacak. Açıkça söylüyorum hayır, hayır ve hayır. Halk oylamasının dışında, biz Kozloduy Nükleer Santraline yedinci reaktör inşa edilmesinden yanayız. Bizim kararımız yedinci reaktörü inşa ederek, beşinci ve altıncı reaktörlerin de ömrünü uzatmak” dedi.

Halk oylamasındaki kaos tüm hızıyla devam ediyor. Sadece birkaç ay öncesine kadar, Borisov gizemli bir yatırımcıyla müzakereler yürüterek, projeyi canlandırmaya çalışıyordu. İktidar referandum sorusunu “İkinci nükleer santrali inşa ederek, Bulgaristan’da nükleer enerjinin gelişmesini istiyor musunuz?” olarak belirledi. Aslında böyle şekillendirilen bir soru, halk oylaması sonunda, daha büyük belirsizlik yaratabilir.  Referandumun yapılmasının nedeni olan Belene Nükleer Santrali inşası, halk oylaması sorusunda yer bulmamış ve bir bakımda soruyu anlaşılmaz kılıyor. GERB bu çeşit oyunlara girerek Genel Seçimler öncesi, yara almadan referandumdan çıkmak istemesi, muhtemel gibi gözüküyor.

haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.