Bulgaristan erken seçime gidiyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yapılan olağanüstü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında krizden çıkış yolunun erken seçimden geçtiği vurgulandı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Pleneliev’in çağrısıyla yapılan olağanüstü Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Plevneliev, yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından yaptığı açıklamada, ”Krizden çıkış yolu erken seçimden geçiyor” dedi.

”Siyasi ve sosyal krizden dolayı Bulgaristan için ortaya çıkan risk ve tehditler” konulu toplantıyla ilgili bilgi veren Plevneliev, ”Boyko Borisov hükümetinin istifası sonucu tırmanan sosyal gerginlik ortamında ülkedeki toplumsal ve siyasi huzuru korumak zorundayız” diye konuştu.

Plevneliev, siyasi elitin, reform, değişim ve hatta siyasi partilerin yasaklanmasını talep eden halkın 16 gündür sürdürdüğü sokak gösterileri sırasında verdiği mesajlara yanıt vermek zorunda olduğunu söyledi.

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği ve NATO üyesi olduğunu hatırlatan Plevneliev, hızlı reform uygulamak üzere istifa eden bakanlar kurulu ve halen feshedilmeyen parlamentodan acil kararlar alınmasını beklediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Plevneliev, ülkede protestoların nedeni olan elektrik faturaların bedelinin düşürülmesi ve vatandaşların sosyal durumunun iyileştirilmesi için parlamento ve bakanlar kurulundan toplumsal beklentinin arttığını belirtti.

Dünya Bülteni 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.