Fransa: Romanya ve Bulgaristan’ı Schengen Bölgesi’ne almayalım

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Fransa hükümeti, Romanların ‘ülkelerine geri gönderilmeleri’ tartışması sebebiyle ikiye bölündü. Ülkedeki Romanların büyük kısmı Bulgaristan ve Romanya’dan göç eden kişiler.

Avrupa Birliği liderleri, 2007 yılında üye olan Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının önümüzdeki yıldan itibaren AB’nin geri kalanında serbestçe dolaşması konusunu görüşecek.

Rumen ve Bulgar vatandaşlarının diğer AB ülkelerine vize almadan gitme hakkı bulunuyor. Ancak üye ülkelere, Rumen ve Bulgar vatandaşlarını, 1 Ocak 2014’e kadar sınır kontrolüne tabi tutma hakkı verilmişti. Üye ülkelerin bu tarihi de veto etme hakkı bulunuyor.

Fabius, ‘Eğer şartlar değişmezse biz olumlu görüş bildirmeyeceğiz’ dedi. France Inter radyosuna konuşan Fabius, ‘Avrupa dışından gelenler Romanya ve Bulgaristan’a girebilir ve Avrupa’nın geri kalanında da serbestçe dolaşabilir. Burada bir sorun vr. Bulgaristan ve Romanya’nın bunu teyit etmesi gerekiyor. Şu anda, bu şartların yerine getirilmediğini görüyorum’ ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Manuel Valls’in, Romanların Fransa toplumuna entegre olamadığını ve ülkelerine geri gitmeleri gerektiğini söylemesi ülkede büyük tartışma yaratmıştı.

Aşığı sağcı Ulusal Cephe partisi, Mart ayında düzenlenecek yerel seçimler öncesinde konuyu sık sık gündeme getiriyor.

Almanya da bu yıl, iki ülkenin Schengen Bölgesi’ne katılmasına karşı olduğunu açıklamışyı.

EurAktiv


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.