Hırvatistan’daki İmam-Hatip’te mezuniyet sevinci

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hırvatistan İslam Birliği’ne bağlı (Diyanet İşleri Başkanlığı) İslami derslerin de okutulduğu ”Dr. Ahmed Smayloviç Lisesi” ilk mezunlarını verdi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de İslam Birliği’nce düzenlenen mezuniyet törenine Hırvatistan devlet yetkilileri ile Hırvatistan Müftüsü Şefko Omerbaşiç, öğrenciler ve velileri katıldı.

Zagreb’de 1992 yılında İmam Hatip Lisesi olarak kurulan, ancak mezunlarının imam-hatiplik dışında görev yapamaması üzerine 2007 yılında isim değişikliğine giderek normal lise statüsü kazanan okulun mezuniyet töreninde konuşan Müftü Omerbaşiç, mezun olan öğrencileri tebrik etti.

Hırvatistan devletine de kendilerine tanıdığı imkanlardan dolayı teşekkür eden Omerbaşiç, “Liseyi açmak zorluklarla dolu bir proje oldu. Müftülük hiçbir maddi sorundan kaçmadı. Bu projeyi Hırvatistan devleti de destekledi. Bugün bu okulun öğrencilerinin başarıları, bu yolda devam etmemizi teşvik ediyor” dedi.

Törende konuşma yapan Hırvatistan Eğitim Bakanlığı Liseler Genel Müdürü Jelimir Yaniç de İslam Birliği’ne Bakanlığı ile kurduğu iyi ilişkiler ve diyalog nedeniyle teşekkür etti.

Yaklaşık 4.5 milyon nüfusa sahip Hırvatistan’da çoğunluğu Boşnak olmak üzere yaklaşık 200 bin Müslüman yaşıyor.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.