Konya Gazetecileler Cemiyeti, Balkanlardan Gelen Gazetecileri Konuk Etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Konya Gazeteciler Cemiyeti, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Medya Eğitim Programı çerçevesinde Balkan ülkelerinden Türkiye’ye gelen gazetecileri konuk etti.

Bulgaristan, Yunanistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Romanya ve Makedonya’dan 16 medya mensubunun yer aldığı heyet, ziyarette, Konya medyasının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar, yaptığı konuşmada, cemiyetlerinin 1950’de kurulduğunu ve Türkiye’nin ilk sivil cemiyetlerinden olduğunu belirtti.

Bir süre önce İç Anadolu Bölgesi’ndeki Gazeteciler Cemiyetleri ile bir araya gelerek, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu’nu kurduklarını ifade eden Alemdar, şunları kaydetti:

“Konya toprak olarak Türkiye’nin en büyük şehridir. Şehir merkezimizde günlük 15 gazete yayınlanmaktadır. Merkezde 5 televizyon kanalı var ve bunlardan 3 tanesi uydu yayını yapmaktadır. Merkezin dışındaki ilçelerimizde ise 40’ın üzerinde gazete yayınlanmakta ve 3 televizyon kanalı bulunmaktadır. Konya Gazeteciler Cemiyeti tüm ilçeleri kucaklayan, 302 üyesiyle büyük bir yapıya sahiptir. Bugün Balkan ülkelerinden dostlarımızla, soydaşlarımızla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah aramızdaki dostuğu ve işbirliğini geliştirecek projelerle birlikteliğimizi devam ettiririz. Biz Balkan ülkelerini, orada yaşayan Türk ve Müslüman kardeşlerimizi kendimizden ayırmıyoruz. Biliyoruz ki Balkanlarda Konya’dan göç etmiş çok sayıda hemşehrimiz bulunmaktadır.”

IMG_0190

Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Tuncay Karabulut ise Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün bu tür etkinliklerde Konya’ya yer vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Uzmanı Çağatay Doğan da Türkiye Medya Eğitim Programı çerçevesinde yaptıkları programın verimli geçeceğine inandığını bildirdi.

 


İçeriği Paylaş