Türkiye ile Kosova Arasında Serbest Ticaret Antlaşması İmzalandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova –Türkiye STA imza töreni, Türkiye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kosova’nın  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ile  Ticaret ve Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila’nın katılımıyla Ankara’da Ekonomi Bakanlığında gerçekleştirildi.

Çağlayan, burada yaptığı konuşmada,  Türkiye ve Kosova arasındaki ticarette, Türkiye lehine dengenin daha yüksek olduğunu ve 264 milyona dolara yakın bir mertebede bulunduğunu söyledi.

Bakan Çağlayan, iki ülkenin ihracat ve ithalatını artırmak için mutabakat sağladığını, kardeş ve dost Kosova söz konusu olduğu için Türk yatırımcıları bu ülkede yatırım yapmaya teşvik ettiklerini belirtti.

Kosova’da Türk sermayeli 508 şirketin yaklaşık 380 milyon dolara yakın yatırım yaptığını ifade eden Çağlayan, “Bunu yeterli görmüyoruz. İnanıyoruz ki Türk iş dünyası STA ile beraber ticaret ve yatırım hacmini  çok daha fazla artıracak önemli çalışmalar gerçekleştireceklerdir” dedi.

Kosova Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Ticaret ve Sanayi Bakanı Kusari-Lila’nın Yakova Belediye Başkan adayı olduğunu anımsatan Çağlayan, kendisini gelecek yıl belediye başkanı olarak ziyaret etmek istediğini de dile getirdi.

Kusari-Lila ise Türkiye ile imzaladıkları STA’nın ülkesinin ilk serbest ticaret anlaşması olduğunu, bu nedenle ekonomik etkisinin yanı sıra tarihi bir etki de yaratacağını vurguladı. Anlaşmadan iş çevrelerinin ve iki ülke vatandaşlarının yararlanmasını beklediklerini dile getiren Kusari-Lila, anlaşmanın Kosova’da şirketlerin rekabet gücünün artırılması konusunda da etkili olacağını söyledi.

İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin çok yakın ve dostane olduğunu kaydeden Kusari-Lila, Türkiye’nin son yıllarda ülkesinde başlıca yatırım yapan ülke olduğunu kaydetti. Kusari-Lila, bu anlaşmadan sonra Türk şirketlerini yatırım yapmaya davet etti. Kısa süre sonra bulunduğu görevden ayrılarak yerel yönetim için aday olacağını da belirten Kusari-Lila, Bakan Çağlayan’ı belediye başkanı olarak ağırlamak istediğini de bildirdi.

Bakan Lila’ya Ankara ziyaretinde, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyd Ustaibo eşlik ediyor.

Türkiye, Kosova’nın ilk defa Serbest Ticaret anlaşması imzaladığı ilk ülke oldu.

Kosova Port


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.