Duyuru-15 Haziran’a kadar dilekçelerimizi dolduralım, 11 Temmuz’da oyumuzu lütfen kullanalım

Duyurular
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Genel Seçimlerinin tekrarı hakkında
ÇOK ÖNEMLİ duyuru!
11 Temmuz 2021 Pazar günü Bulgaristan Genel Seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip (geçerli liçna kartı bulunan) hemşerilerimiz için Türkiye’de açılacak sandık sayısı açıklandı. Türkiye’de 11 ilde 57 sandıkta oy kullanılacaktır.
1) Seçim listelerinde yer almak için dilekçe (zayavlenie) doldurulması gerekmektedir. Dilekçelerin 15 Haziran 2021 tarihine kadar https://www.cik.bg/bg/ns11.07.2021/izvan-stranata/submit web adresi üzerinden Bulgarca (kiril) harflerle doldurularak gönderilmesi gerekmektedir.
2) 15 Haziran 2021 tarihine kadar dilekçe doldurmayanlar; seçim listelerinde ismi yer alamayacak, seçim günü Kiril alfabesiyle ve kendi el yazısı ile dilekçe doldurmak zorunda kalacak, sandık başında yığılmalara ve zaman kaybına sebep olacaktır.
3) Aşağıda belirtilen yerlerde oylama elektronik makinelerle olacaktır. Elektronik makinelerle oy kullanılacak yerlerde de seçim listelerinde yer almak için dilekçe doldurulması gerekmektedir.
4) Aşağıda belirtilen yerler dışındaki iller, ilçeler ve mahallerde sandık açtırmak için en az 40 dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Dilekçe sayısı 300’den fazlaysa orada da elektronik oylama olacak, 300’den az ise orada oy pusulası ile olacaktır.
5) Evinde bilgisayar ve interneti olmayan vatandaşlarımıza, demokratik oy kullanma hak kayıplarını önlemek amacıyla BAL-GÖÇ Genel Merkez, Şubeleri ve Yöre Derneklerimizce yardımcı olunacaktır.
6) Bazı bölgelerde bir sandıktan fazla açılması gerekiyorsa (aşağıdaki sandıklar da dahil) ikinci sandık açılması için 501, üçüncü sandık için 1001, dördüncü sandık için 1501 dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Açılacak sandık sayıları 15 Hazirandan sonra kesinleşecektir.
7) Bulgaristan’a giderek oy kullanmak isteyenler söz konusu dilekçeleri doldurmayacaklardır.
Bulgaristan’daki haklarınızı koruyabilmek adına; 15 Haziran’a kadar dilekçelerimizi dolduralım, 11 Temmuz’da oyumuzu lütfen kullanalım! ÖNEMLE DUYURULUR.

İçeriği Paylaş