AK’nin yeni stratejisi Bulgaristan’ın Schengen’e katılmasını öngörüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından açıklanan ve Schengen Bölgesini daha güçlü ve daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlayan yeni stratejide Bulgaristan’ın Schengen’e katılması çağrısı yer alıyor.

AB İçişleri Komiseri İva Johansson, strateji ile ilgili, “Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs, Schengen’nin faydalarından tam olarak yararlanmalı” diye kaydetti.

Strateji, AB Konseyi’ni Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a yönelik kontrolleri kaldırmaya ve bu ülkeleri Schengen Bölgesine entegre etmeye karar vermeye çağırıyor.

AK, Sofya ve Bükreş’in gerekli tüm şartları yerine getirdiğini ve bunun 2010 ve 2011 yıllarında yapılan değerlendirmelerde tespit edildiğini hatırlatıyor.

AK’ye göre, yeni strateji AB’nin dış sınırlarının etkin yönetimini, vize başvurularının ve seyahat belgelerinin dijitalleştirilmesini, sınır ve göç yönetimi bilgi sistemlerinin güncellenmesini ve göç yönetiminde ortak bir yaklaşım modeli oluşturulmasını sağlayacak.

Bundan başka AK, alınan kararlarda daha fazla siyasi çözüm vurgusu yapılması ve temel insan haklarına saygı ilkesine uyulup uyulmadığının daha fazla izlenmesini içerecek yönde Schengen müktesebatının uygulanmasını izleme ve değerlendirme mekanizmasını gözden geçirmeyi teklif ediyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş