Domuz gribi Balkanlar’da yayılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Güneydoğu Avrupa’daki epidemiyologlar, bölge ülkelerinin yeni bir grip dalgasıyla karşı karşıya olduğu ve pek çok kişinin halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünü çoktan kapmış olabileceği konusunda uyarıyor.

Doktorlar, hasta sayısının önümüzdeki haftalarda artacağı ve H1N1 enfeksiyonunun yayılacağı yönünde uyarıda bulunuyor.

Saraybosna’daki halk sağlığı enstitüsü epidemiyologlarından Marija Zeljko, “Bu yılın başında beş hastada grip hastalığı doğrulandı. Kayıtlı beş vakanın üçünde domuz gribi doğrulandı; diğer iki vaka ise A tipi grip (H3N2) enfeksiyonu.” dedi.

Ancak doktorlar, sadece virüsü taşıdığından şüphelenilen kişiler için laboratuvar testleri yapıldığı için, Bosna-Hersek’te (BH) çok daha fazla kişinin domuz gribine yakalandığını varsayıyor. Testler, Saraybosna’daki H1N1 sevk laboratuvarında yapılıyor.

Kosova’da, 37 yaşındaki bir kadın domuz gribinin yol açtığı komplikasyonlardan hayatını kaybetmesine karşın, doktorlar yeni ağır hasta vakalarının tespit edilmediğini söyledi.

Belgrad’daki Batut Halk Sağlığı Enstitüsü’nde çalışan Milan Jovanoviç’e göre, Sırbistan’da 13 domuz gribi vakası kaydedildi.

Enstitüye göre, bölgede hastalığa yakalanan insan sayısı artıyor.

Saraybosna’daki Federal Halk Sağlığı Bürosu epidemiyoloji bölümü başkanı Jelena RavlijaSETimes‘a verdiği demeçte, “Yeni yarı yılda okullar ve üniversiteler açıldığında enfekte insan sayısı artacak. Mevsimsel gribe karşı aşılı insan sayısı düşük bir oranda.” dedi.

Uzmanlar halkı uyanık olmaya davet etmekle birlikte, grip olan herkesin mutlaka H1N1 virüsü taşıması gerekmediğini de vurguladılar.

Sırbistan’ın Nis kentindeki tıp fakültesinde epidemiyolog olarak görev yapan ve salgınla ilgili bir çalışma grubunun üyesi Branislav Tiodoroviç, SETimes‘a şunları söyledi: “2009 ve 2010 yıllarında salgına yol açan virüs, şu anda sıradan mevsimsel gribin bütün özelliklerini taşıyor. Bu artık aynı virüs değil … artık mutlaka ölümcül değil; sonuçlar ve tedaviler, mevsimsel virüsle aynı.”

Karadağ’da, halk sağlığı enstitüsü bugüne kadar 150 vakanın kaydedildiğini açıkladı. En çok sayıda hasta 25 ile 64 yaş aralığında bulunuyor.

Makedonya’da ise 300 hasta H1N1 taşıyıcısı olarak kaydedildi. Sağlık bakanlığı, ülkede 30 bin kişinin grip aşısı olduğunu açıkladı.

Ancak bölgede aşı olmaya çok ilgi gösterilmiyor.

Tuzla’daki halk sağlığı enstitüsü epidemiyoloji bölüm başkanı Blasko Topaloviç, “[BH] kantonlarına 10 bin doz aşı verilmesine karşın, bunların hepsi kullanılmadı.” dedi.

Aşı yüzde 100 koruma sağlamamasına karşın, yetkililer enfeksiyon meydana geldiğinde komplikasyonları önemli ölçüde azalttığını söylüyor. Doktorlar, 65 yaşın üzerindekilere aşı olmasını tavsiye ediyor.

http://setimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.