Atina’da yeni kabine yemin etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da bugün açıklanan Yeni Demokrasi, PASOK ve Demokratik Sol Parti destekli kabine yemin ederek göreve resmen başladı. Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas huzurunda yapılan dini yemin törenini Atina Başpiskoposu İeronimos yönetti.

Yemin törenine ilk defa bakanlık yapacakların erken geldikleri görülürken, özellikle genç Turizm Bakanı bayan Kefaloyanni Olga yerli ve yabancı basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Yemin töreni sonrasında Başbakan Antonis Samaras’ın da aralarında bulunduğu YDP’li bakanlar topluca Cumhurbaşkanlığı konutundan ayrılarak parlamentoya kadar olan yolu yürüyerek katetti. Bu sırada bakanlardan ilk demeçleri almak isteyen basın mensuplarının koşuşturması ilginç görüntüler oluşmasına sebep oldu. Dışişleri Bakanı Dimitris Avromopulos ve Savunma Bakanı Panos Panayotopulos ilgi gören bakanlar arasında yer aldı.

İlk bakanlar kurulu toplantısında Samaras, bakan ve bakan yardımcılarının maaşlarında yüzde 30’luk kesinti uygulanacağını açıkladı. Bakanlardan televizyonlara daha az çıkmalarını isteyen Samaras, makam araçlarının kullanılmasına da sınırlama getrileceğini bildirdi. Başbakan Samaras, şöyle konuştu: “Bugün siyasi sistem adına yeni bir dönem başlıyor. Efendimiz tektir: O da Yunan halkıdır. Hedefimiz ülkeyi ekonomik krizden çıkarmak ve halkın fedakarlıklarının karşılık bulmasıdır. Daha ilk andan itibaren iş yapmalıyız.”

Yeni kabine 17 bakan, 7 bakan vekili ve 14 bakan yardımcısından oluşuyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.