İngiltere, Romen ve Bulgar göçünü “tersine kampanya” ile engellemek istiyor!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İngiliz hükümeti, Doğu Avrupalı işçilerin ülkeye gelmesini engellemek için “İngiltere’yi kötüleyen” bir reklam kampanyası başlatmayı planlıyor. Kampanyada ülkenin olumsuz hava koşullarına ve işsizlik konusuna vurgu yapılacağı belirtiliyor.
Kampanyanın aralık ayında diğer AB ülkelerinde de serbest çalışma hakkına sahip olacak Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarına yönelik olduğu kaydediliyor.

İşçi göçünü engellemeyi hedefleyen reklam kampanyasında, “İngiltere’de iş bulmanın imkansız hale geldiği; ülkeye devamlı yağmur yağdığı” gibi olumsuz konuların işleneceği aktarılıyor.

GEÇMİŞTEKİ TEDBİRLER İŞE YARAMADI

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, “2014 yılında kaç Bulgar ve Romen işçinin İngiltere’ye geleceği tahmin ediliyor?” şeklindeki sorulara cevap vermekten kaçınırken, anamuhalefet İşçi Partisi’nden milletvekili Keith Vaz göçmenlerin gelişini durdurmaya yönelik bu gibi önlemlerin geçmişte de alındığını, ancak her seferinde ‘ters etki’ oluşturduğuna dikkat çekti.

Öte yandan, ‘MigrationWatch’ isimli örgüt önümüzdeki 5 yıl içinde 250 bin kişinin İngiltere’ye gelebileceğini ileri sürüyor. Uzmanlar ise Romen ve Bulgar işçilerin çalışmak için daha çok kendilerine yakın olan Almanya ve İtalya’yı tercih edeceklerini savunuyor.

http://www.zaman.ro


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.