Türkiye Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Batı Trakya’ya ziyaret

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’ndan Başkan Enver Aksoy Başkanlığı’nda 11 kişilik bir heyet, 19 Eylül Çarşamba günü, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesine bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Ziyarette yasalar çerçevesinde bölgede tarım ve hayvancılık konusunda neler yapılabilir konusunda yetkililerle karşılıklı görüş alış verişinde bulundular.

Konuk heyet ilk önce Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Aris Yannakis’i makamında ziyaret etti. Daha sonra Gümülcine Belediyesi Yorgos Petridis’e geçen heyet Belediye Başkanı Petridis ile bir süre görüştü.

Rodop ili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nikos Angelidis’i de ziyaret eden heyet karşılıklı olarak bölgenin tarım ve hayvancılık alanında ne gibi projeler ortaya konulabilir konusunu değerlendirdiler.

Gümülcine’deki ziyaretlerinin ardından Kozlukebir Belediyesi’ne geçen konuk heyet Kozlukebir Belediyesi Meclis salonunda bölge halkıyla beraber karşılıklı sohbet ederek, bölgede tarım ve hayvancılık konusunda yaşanan sıkıntıları dinlediler. Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif ve diğer meclis üyelerinin de katılmış olduğu toplantıda Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı 57 köyün olduğunu ve bu köylerin tarım ve hayvancılıkla uğraştığını belirterek, “Sizlerin buraya gelmesi bizleri ziyaret etmeniz; bizleri çok onurlandırmıştır” dedi.

Konuk heyete eşlik eden Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener yaptığı konuşmada, ziyaretin amacının Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanında sahip olduğu bilgi birikimlerini ve deneyimlerini komşu Yunanistan’a ve bu bölgeye nasıl aktarılabilir, bu çerçevede yapılmış bir ziyaret olduğunu ifade etti. Şener konuşmasında şunları söyledi: “Bizler de belediye başkanlarımızla birlikte doğru yerlere ziyaretler yapmayı planladık. Bu ziyarette Rodop PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman’ın büyük bir desteği var. Bunlar onun girişimleriyle olduğu için kendisine de buradan teşekkür ediyorum. Sabahleyin Sayın Yannakidis’i, Sayın Petridis’i ve Sayın Angellidis’i ziyaret ettik. Her üç Yunanlı yetkili de bu sorunları dile getirdiler. Ben Türkiye’den gelen konuklara da ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah bu ziyaret, somut sonuçlar doğurur ve bölge halkı bundan faydalanır.”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’ndan Başkan Enver Aksoy yapmış olduğu konuşmada bu ziyarette yer alanların konunun uzmanı olan kişiler olduğunu belirterek, ziyaretlerinin amacının bölgedeki tarım ve hayvancılık konusundaki sorunları tespit edip, çözüm önerilerini ortaya koymak olduğunu ifade etti. Aksoy konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye tarım ve hayvancılık konularında çok önemli mesafe kat etti. Dünyada ve Avrupa’da söz sahibi ülke konumuna geldi. Türkiye tarım ekonomisi, büyüklüğü açısından dünyada 7. sırada olan bir ülke. Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerini ve bilgi birikimlerini buradaki komşumuz Yunanistan’a ve bu bölgeye aktarmaya geldik. Kısacası buraya geliş amacımız sizleri dinlemek, sizlerin sorunlarına nasıl yardımcı olabiliriz, nasıl destek sağlayabiliriz, bunu tespit etmektir. Ayrıca Başkan İbrahim Şerif bizleri burada ağırladığı ve bizlere eşlik edeceği için de kendisine teşekkür ediyoruz. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman da burada yapmış olduğu konuşmada artık belediyelerin ve eyaletlerin bu konuda daha çok çalışmaları gerektiğini belirterek, bu ziyaretin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Sirkeli bölgesinde bulunan küçük baş ve büyük baş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan kişilerin üretim ve bakım yerleri, konuk heyet tarafından bizzat ziyaret edilerek, üreticiler ile karşılıklı bilgi alış verişinde bulunuldu.

Daha sonra Kozlukebir Belediye Başkanlığı tarafından konuk heyete öğle yemeği verildi. Sirkeli ziyaretleri sırasında konuk heyete, Rodop PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman, Trakya Tütüncüler Derneği Başkanı Hüseyin Esat, Türkiye’den AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener ve Muavin Konsolos Alper Atak eşlik ettiler.

Öğle yemeğinin ardından Kozlukebir meydanında bir köy kahvesine gidilerek bölge halkıyla kısa bir sohbet eden konuk heyet, daha sonra Bıyıklıköy’de bir hayvan barınağını ve Küçük Müsellim köyünde ise bir serayı ziyaret ettiler.

http://www.azinlikca.net


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.