Sırbistan ve Makedonya ekonomik kalkınmayı canlandırma konusunda anlaşmaya vardı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İki başbakan, bölgedeki altyapı, enerji ve ulaştırma projelerini masaya yatırdı. İş dünyası haberlerinde ayrıca Kıbrıs’ın kredi notunun iki puan düşürülmesi ve Hırvatistan’ın ilk akıllı telefonu ele alınıyor.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, 28 Ocak Pazartesi günü Sırbistan Başbakanı İvica Dacic ile yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Belgrad’ı Üsküp üzerinden Selanik’e bağlayacak olan kanal projesinin, ekonomik açıdan büyük bir potansiyel taşıdığını ve bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunabileceğini söyledi. İki lider, altyapı projelerini, ulaştırma ve enerji kapasitesini artırmanın yollarını ve bölgenin enerji istikrarını güvence altına alacak tedbirleri görüştü.

***

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kıbrıs‘ın kredi notunu iki puan indirerek BB-‘den B’ye düşürerek, hükümetin bankacılık sektörü için ihtiyaç duyacağı desteğin önceki tahminlerin üzerinde olabileceğine dair kaygılarını dile getirdi. Fitch, yerel bankacılık sektörünün sermaye yapısının yeniden düzenlenmesi için 10 milyar avroya gereksinim duyulabileceğini ve bunun da ülkeye sağlanan destek miktarının 17 milyar avronun üzerine çımasına yol açacağını ifade etti.

***

Hırvat bilişim şirketi M San, ülkenin ilk akıllı telefonunu bu yıl piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı. Vivax adındaki çift Sim kartlı cihaz, Android işletim sistemini kullanacak. M San’ın bir diğer planı da Hırvatistan’ın ilk tablet bilgisayarını çıkarmak.

***

Sırbistan enerji düzenleme kurumu, konut ve iş yerlerine yönelik doğal gaz fiyatlarına 1 Şubat itibarıyla zam geleceğini duyurdu. Buna göre, konut doğal gazının fiyatı yüzde 8,6, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik doğal gazın fiyatı ise yüzde 9,5 zamlanacak.

28 Ocak Pazartesi günü Üsküp’te bir araya gelenMakedonya Cumhurbaşkanı Georgi İvanov ile Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife El Tani, ekonomik işbirliği konusunda ortak bir komite kurularak, enerji ve turizm alanındaki yatırım fırsatlarının değerlendirilmesini kararlaştırdı.

***

Romanya hükümeti, bütçe açığını GSYİH’nin yüzde 2,1’i düzeyine indirmeyi hedefleyen 2013 bütçesini onayladı. 2012’de yüzde 0,2 büyüyen ülke ekonomisinin, bu yıl yüzde 1,6’lık bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.

(Çeşitli kaynaklar — 23/01/13-30/01/13)

http://setimes.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.