Davutoğlu’na “Makedonya Dostluk Ödülü”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ”Makedonya Dostluk Ödülü” verildi.

CHICAGO

Davutoglu, NATO zirvesi için geldiği Chicago’da, Chicago Birleşik Makedon Diasporası’nın düzenlediği programa katıldı.
Chicago Hilton Oteli’nde, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorgi Ivanov ve Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki’nin de katıldığı törende, Davutoğlu’na ”Makedonya Dostluk Ödülü” takdim edildi.
Davutoğlu, ödülü alırken yaptığı konuşmada ”Bu ödülü Türkiye Dışişleri Bakanı olarak degil, bir Türk vatandaşı olarak, Makedonya’ya dost tüm Türk milleti adına alıyorum” dedi.
Makedon diyasporasının, Makedonya dışında her zaman Türk kardeşleriyle bir arada olduğunu belirten Davutoğlu, ”Başta ABD’dekilen olmak üzere Türk temsilcilikleri Makedonya dışındaki Makedonlara yardıma her zaman hazırdır” dedi.
Davutoğlu, ayrıca ”Türkiye, ne kadar uzun sürerse sürsün, Makedonya’yı anayasal ismiyle tanımaya devam edecektir” diye konuştu.

Davutoğlu Zebari ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO zirvesi için geldiği Chicago’da, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefon görüşmesi yaptı.
Davutoğlu’nun, Zebari ile görüşmesinde Basra Başkonsolosluğu yakınlarında Türk bayrağına karşı gerçekleştirilen çirkin davranışı konuştuğu öğrenildi.
Davutoğlu, görüşmede ”kendini bilmez çevreler tarafından maniple edildiği aşikar olan gösteride, Türk bayrağına karşı gerçekleştirilen çirkin davranışı” kınadı.
Irak Dışişleri Bakanı Zebari de ”saldırının şiddetle kınandığını ve sorumluların bulunması için gerekenin yapılacağını” söyledi.
Öte yandan Davutoğlu Türk heyetinin konakladığı Four Seasons Oteli’nde Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully ile görüştü. Davutoğlu’nun, McCully ile görüşmesinde ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığı öğrenildi.
Davutoğlu, ayrıca Yeni Zelandalı Bakanın sorusu üzerine, İran ve Suriyede’ki gelişmeler hakkında Türkiye’nin görüşlerini aktardı.

http://www.aa.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.