Camilerin Onarımı İçin İmzalar Atıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Manastır’daki İshak Çelebi (İshakiye) ile Radanya’da bulunan Mahmud Ağa Camilerinin onarımını devralan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), dün İslam Birliği’nde yapılan imza töreniyle işi resmiyete kavuşturdu.

İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi, TİKA Üsküp Ofis Koordinatörü Mahmut Çevik ve Türkiye’den ihaleyi kazanan firma temsilcisi Erhan Uludağ, maliyeti yaklaşık 2 milyon dolar olan sözleşmeye imza attı.

İmzaların atılmasının ardından TİKA’yla yaptıkları işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi, “Makedonya’da en büyük tarihi öneme sahip olan camilerden biri olan İshakiye camiinin restorasyonunu içeren sözleşmeyi imzalamaktan mutlu ve gururluyum. İştip Müftülüğüne bağlı Radanya köyündeki Mahmud Ağa camii de restore edilecek. TİKA olmadan İslam Birliği bu alanda başarılı olamazdı çünkü harcamalar çok büyük ihaleyi kazanan firmaların restorasyonda tecrübesi olması gerekli. İshakiye camiinin eski tarihi görüntüsüne kavuşacağından eminim” diye konuştu. Recepi, TİKA’nın verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkürlerini sundu.

TİKA Üsküp Ofis Koordinatörü Mahmut Çevik, TİKA’nın cami restorasyonu dışında eğitim, sağlık, altyapı ve birçok konuda faaliyet yaptığını hatırlatırken, “Bu eserler Osmanlı’ya aittir ama artık bu eserler bu millete mal olmuş eserlerdir. Aynı zamanda Makedon Cumhuriyeti’nin bir tarihi eseri olarak duruyor. Biz kendi eserlerimize sahip çıkarken eş zamanlı olarak buradaki yaşayan milletlerin kültürüne de sahip çıktığını gösteriyoruz. Camiler kardeşliğin, barışın ve birleşmenin ifadesidir. Ümit ederim ki onarmaya çalıştığımız, aslına uygun olarak restore etmeye çalışacağımız bu camilerimiz buradaki barışın ve kardeşliğin de gerçekleşmesine katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

Çevik, “İhaleyi alan firma engin deneyime sahip ve bu alanda tecrübe sahibi bir firma. O nedenle firmanın buradaki çalışmaları İslam Birliği’yle birlikte yürüyecek. Onların başarısı bizim başarımız olacak. Ben bu iki kültürel mirasın bu ülke ve memleket için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

http://www.yenibalkan.com/


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.