Brüksel: Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın Schengen’e kabul edilme zamanı geldi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

BTA’nın bildirdiğine göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Avrupa Parlamentosu’nda Hırvatistan’ın sınır kontrolleri uygulanmayan Schengen Bölgesi’ne kabulüne ilişkin bir tartışma sırasında şunları söyledi: “Schengen’i genişletmenin zamanı geldi. Bu, sadece Hırvatistan’ın değil, Romanya ve Bulgaristan’ın kabul edilmesiyle de olmalıdır”.

Bugün AP üyelerinin, geçen ay Bulgaristan ve Romanya için aynı çağrıyı yaptıktan sonra Hırvatistan’ın Schengen’e kabul edilmesi çağrısına icabet etmeleri bekleniyor.

Schinas, Sofya ve Bükreş’in yakın zamanda sınırların durumuyla ilgili yeni bir kontrol talep ettiklerini ve bu kontrollerin büyük bir başarıyla geçtiğini kaydetti. AK Başkan Yardımcısı, “Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan büyük bir adım attı ve güvenimizi kazandı. Bu ülkeler katılma hakkına sahiptir” diye ekledi.

Schinas, “Bu kararı ne kadar geciktirirsek, daha fazla vatandaş Avrupa projesinden o kadar uzaklaşabilir. AB’nin gerekli adımı atması ve onları Schengen’e kabul etmesi zamanı geldi” diye çağrıda bulundu.

Bulgaristan ve Romanya’nın kabulünü birkaç kez veto eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ekim ayında Bükreş’te yaptığı açıklamada, “Bütün koşullar karşılandığında Schengen’e katılmaları söz konusu olabilir” demişti.

Geçen ay Hollandalı milletvekilleri hükümetten Romanya ve Bulgaristan’ın sınır gözetimi ve her iki ülkede yolsuzluk ve organize suçların azaltılmasına yönelik daha fazla araştırmalar yürütene kadar Schengen Bölgesi’ne katılmaları konusunda geri dönüşü olmayan adımlar atmamasını istedikleri bir kararı onayladılar.

Çek Dönem Başkanlığı, konuyu 8 Aralık’ta yapılacak AB Konseyi toplantısında oylamaya sunmayı planlıyor. Olumlu bir karar alınması oybirliği gerektirir.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş