Balkan Kültür Evi protokolü imzalandı

Bal-Türk'ten Haberler Faaliyetler Fotoğraflar Multimedya
İçeriği Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka alanı içinde Balkanlardaki kültürel değerleri yaşatmayı amaçlayan Balkan Kültür Evi için ilk adımları attı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Balkan Kültür Evi’nin işletme protokolünü imzaladı.

PROTOKOL İMZALANDI

Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’deki değişil kültürlerin yaşatılması ve gelecek nesillere ulaştırılması amacı ile hayata geçirdiği projelere bir yenisini ekledi. Mevlevi Evi, Tökeli İmre Anı Evi gibi çalışmalarla bu konuda öncü olan Büyükşehir Balkan Kültür Evi projesi ile de Balkanlardaki çok kültürlü yaşamı genç nesillere tanıtma olanağı sağlayacak. Bu kapsamda Balkan Kültür Evi’nin inşa edileceği Seka alanı içinde protokol imzaları atıldı.

BALKAN DERNEKLERİ BİRARADAYDI

Protokol imza törenine Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Makedonya Göçmenler Derneği Başkanı Fuat Biçici, Karamürsel Bosna –Hersek Türkleri Dernek Başkanı Ahmet Utaş, Gölcük Trakya İlleri Dernek Başkanı Orhan Karagöz, Batı Trakya Türkleri İzmit Şube Başkanı Sabri Mutlu, Yalakdere Kültür Derneği Başkanı ile birlikte birçok dernek yetkilisi ve çok sayıda vatandaş katıldı. Diğer Balkan derneklerinin yanısıra Bal-Türk’ün Karamürsel, Gebze, Çayırova, Körfez ve Derince Şubelerinden de yoğun katılım oldu.

KÜLTÜRÜMÜZÜ CANLI TUTMAMIZ LAZIM

Törende bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Balkanlarda çok büyük mezalimler yaşandığını ifade ederek yaşanan bu acıların bir daha yaşanmaması için birlik olunması gerektiğini kaydetti. Başkan Karaosmanoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Millet olarak çok güçlü olmalıyız. Adımlarımızı kararlı atmamız lazım. Onurlu bir duruşumuz olmalı. Şu anda komşularımızla bu tarz bir diploması içindeyiz. Atacağımız bu protokol imzaları da bu onurlu duruşa ve komşularımızla olan iyi ilişkilere katkı sağlayacaktır. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmamız lazım. Kültürümüzü canlı tutmamız lazım. Açılacak Balkan Kültür Evi’nin dünya barışına da katkı sağlaması dileğiyle hayırlı olsun”

BİRLİKTELİK PEKİŞECEK

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ise konuşmasında Balkan Türklerinin Kocaeli’de önemli bir nüfusa sahip olduğunun altını çizerek yapılan bu proje ile bu birlikteliğin pekiştirileceğini ifade etti. Çolakoğlu Balkan Kültür Evi’nin kaynaşma ve Kocaeli’nin Balkanlar nezdinde “Marka Şehir” olması yolunda önemli bir adım olduğunu ifade etti. Protokol kapsamında Balkan Türkleri Derneğine Balkan ülkeleri temsilcileri ve Balkan orijinli diğer derneklerle ek protokol yapma yetkisi de verildi.

GENÇ NESİLLERE MİRAS

Makedonya Göçmenler Derneği Başkanı Fuat Biçici, Karamürsel Bosna –Hersek Türkleri Dernek Başkanı Ahmet Utaş, Gölcük Trakya İlleri Dernek Başkanı Orhan Karagöz ise konuşmalarında Balkan Kültür Evi’nin kendileri için çok önemli olduğunu bu çalışmanın bittiğinde gelecek nesillere miras bırakabilecek örf ve ananelerinin olacağını ifade ederek Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

BULGARİSTAN’DAN PLAKET

Törende ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin Bulgaristan’ın Burgaz ili Çelebi Köyü ve Haramidere Köylerinde yaptığı cami ve çevre düzenleme çalışmalarından dolayı köy muhtarlarının Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na gönderdiği plaket de takdim edildi.

 

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.