Bulgarlar korkuttu, rotalar değişti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

BULGARİSTAN’ın AB Schengen tüzüğünde yapılan değişiklik uyarınca, 10 yıl ve daha eski ya da süresi üç aydan kısa olan Türk pasaportlu yolculara transit geçiş izninde zorluk çıkarması, Türk yolcuları Yunanistan güzergahına yönlendirdi. Bulgaristan Türkiye’nin girişimleri üzerine Türkiye’ye girişte istisna uygulayarak, transit geçişe izin veriyor. Ancak Bulgar yetkililer bu yolculara, “Türkiye’de yeni pasaport al öyle gel, yoksa dönüşte Bulgaristan’dan geçemezsin” diyor. Almanya’nın en büyük eyaletleri Baden Württemberg ve Bavyera’nın da okul tatiline bu hafta girmesiyle birlikte sıla yolunda yoğun bir yolcu akını yaşanması bekleniyor. Hürriyet’in karayoluyla giden yolcular için Sırbistan’da kurduğu Hizmet İstasyonu’na uğrayan 10 yıldan eski Türk pasaportlu yolcular, “Bulgaristan’a hiç güvenmiyoruz. Yunanistan üzerinden gideceğiz” dediler.

HER ZAMAN AYNI FİLM
Hizmet istasyonunda duraklayan Almanya’nın Krefeld kentinden Ali Karaca ile amca oğlu Harun Karaca, pasaportlarının 14 yıllık olduğunu, Bulgaristan’daki uygulamayı yola çıkmadan iki gün önce Hürriyet’ten öğrendiklerini belirterek şöyle dediler: “Her zaman aynı film. Tatil sezonunun ortasında böyle bir karar insanı şoke ediyor. Nasıl olur da AB, hiç düşünmeden böyle bir kararı tatil sezonu ortasına denk getiriyor. AB bu konuda Türk yetkilileri önceden bilgilendirmedi mi? Bilgilendirdiyse, niçin önceden kamuoyuna açıklanmadı. Bulgaristan istisna olarak Türkiye’ye transit geçişe izin veriyormuş. Ama biz buna bile güvenmiyoruz. O nedenle yolu biraz uzatsa da Yunanistan üzerinden gideceğiz.”

Hürriyet


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.