TİKA’dan Srebrenitsa’ya Dönüşe Destek

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Srebrenitsa Merkezli olarak Doğu Bosna’da üç aşamalı olarak uygulanan Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi 7 adet 300 kilogram kapasiteli kurutma makinelerinin dağıtımıyla tamamlandı.

dokuman-ya5heqpap1fmgsfxza3s

Bosna Hersek’te 1992-1995 savaşı sırasında topraklarından uzaklaştırılan ve mülteci olarak yaşamlarını sürdüren Boşnak nüfusun savaş öncesi yaşadıkları topraklara geri dönüş sürecine destek olmayı hedefleyen Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi’nin ilk ayağı Mart ayında gerçekleştirilmişti. Söz konusu projenin ilk ayağı Bratunac, Zvornik, Miliçi, Vlasenica, Rogatica, Vişegrad, Han Pijesak ve Jepa’da yaşayan toplam 287 aileye 23 çeşit tarla ve bahçe tohumu dağıtımı ile tamamlanmıştı.

Projenin ikinci ayağı ise Mayıs ayı içerisinde 3 adet traktörün dağıtımı ile gerçekleştirilmişti. Projenin üçüncü ve son ayağını oluşturan tarımsal verimliliği artırmaya yönelik mekanizasyon desteği içeren, 7 adet meyve, sebze kurutma makinesi Srebrenitsa Belediyesi işbirliğinde Potoçari Anma Merkezinde gerçekleştirilen törenle çiftçilere ulaştırıldı. Kurutma makinelerinin teslim edilmesi dolayısıyla Potoçari Soykırım Anıt Odasında düzenlenen törene, TİKA yetkilileri, Srebrenica Belediyesi temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Geri dönüşü teşvik ve ailelerin ekonomik tutunumuna destek olmak amacıyla gerçekleştirilen Doğu Bosna Srebrenica Tarım Projeleri’nin son ayağı olan kurutma makinelerinin teslim töreni akabinde çiftçilerle birlikte köylere kadar gidilerek makinelerin dağıtımı gerçekleştirildi.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.