TİKA’dan Üsküp’teki Türkoloji bölümüne destek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yurtıdışında Türkiye’nin dost ülkelerine yaptığı kalkınma yardımlarıyla ünlenen TİKA Üsküp’te önemli bir projeye daha imza attı. İhtiyaca karşılık verecek şekilde Üsküp’teki Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne TİKA’dan destek geldi. Türkoloji bölümündeki elverişsiz fiziki koşulları iyileştirilmek adına TİKA yeni bir ek bina inşa edip eğitim için daha uygun bir ortam sağladı.

TİKA Üsküp Koordinatörlüğü yetkililerinin Dünya Bülteni’ne verdiği bilgilere göre Türkoloji bölümününde yaklaşık olarak 300 öğrenci eğitim görüyor. 1976 yılından günümüze kadar sadece bir derslik ve bir kütüphane ile eğitim verilebildiğinin altını çizen TİKA yetkilileri, artan talebe cevap verebilmesi ve öğrencilere uygun bir eğitim ortamı oluşturabilmesi adına bu projenin hayata geçirildiğini ifade ettiler.

TİKA yetkilileri açıklamasına şöyle devam etti: “Verilen destek kapsamında, Filoloji Fakültesi çatısının bir bölümü açılmış ve gerekli çalışmalar yapılarak ek bir kat inşa edilmiştir. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü kullanımında olacak söz konusu katta; 2 yeni büyük derslik, 1 bölüm başkanı odası ile toplam dört öğretim görevlisi odası bulunmaktadır. Ayrıca, eğitimin kesintisiz devam etmesini sağlamak amacıyla, inşa edilen söz konusu derslik ve odaların eğitim için gerekli tüm donanımlarının sağlanmasının yanısıra, eski dönemde kullanılan kütüphane ve dersliklerin yenilenmesi noktasında da ihtiyaç duyulan katkı sağlanmıştır. Resmi açılışının ileri bir tarihte yapılması planlanan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ek bina inşaatı ve donanımının Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanlığı’na teslimi, 22.02.2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir.”

TİKA’nın bu desteği Üniversite yönetimi tarafından memnuniyetle karşılanırken yeni ve daha güzel bir ortama kavuşan öğrencileri de sevindirdi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.