“DOST Birliği”, erken genel seçimlere katılma kaydını yaptırdı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi’nin Genel Başkanı Lütfi Mestan ve Hürriyet ve Şeref Halk Partisi’nin (HŞHP) Genel Başkanı Orhan İsmailov, ülkede 26 Mart’ta yapılacak erken parlamento seçimlerine iki partinin birlikte katılması üzere 7 Şubat’ta DOST Birliği koalisyonunun kaydını yaptırdı. DOST Birliği, seçime katılmak için Merkez Seçim Komisyonu’na 6 950 imza sundu.

Kayıt işleminden sonra yaptığı açıklamada Lütfi Mestan, “DOST Birliği’nin Meclise yüzde 4 giriş barajını aşıp aşmaması sorusu söz konusu değil, bu koalisyonun yüzde kaç oranda oyla Meclise gireceği sorusu söz konusudur” dedi.

Mestan, DOST Birliği’nin koalisyonun fikirlerini ve ilkelerini paylaşan herkese açık olduğunu söyledi. Koalisyonun önceliğinin 44.Halk Meclise girmesi ve Bulgaristan’ın Avrupa-Atlantik çizgisinde yürümesini ısrar etmesi olduğu anlaşıldı.

Mestan, “Bizim koalisyona yönelik temel eleştiri olarak koalisyonun dış güçler tarafından yönetildiği ve yabancı devletlerin çıkarlarını temsil ettiği telkin edilecek” diye kaydetti.

Mestan, DOST Birliği’nin seçim platformunun yurttaş vatanseverliğe ilişkin yeni bir konsepti takip ettiğine vurgu yaptı ve rakip partileri çaresizlikten DOST hakkında “Türkiye yanlısı bir parti” ifadesini kullanmakla suçladı.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş