Bulgaristan’daki Türk Öğretmenlerden İznik Gezisi

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Göçmenleri Derneği (Balgöç) ve Uludağ Üniversitesinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu gezide Bulgaristan da görev yapan Türkçe öğretmenleri İznik’e Kültür gezisi düzenledi. İznik Balgöç Derneği Başkanı Serkan Acar, yaptığı konuşmada; ” Bulgaristan da görev yapan Türkçe Öğretmenlerimizin Türkçe bilgilerini geliştirme ve zenginleştirmek ve bu tür organizasyonların gelenek haline getirilmesi amacıyla İznik’e Kültür gezisi organize edilmiştir. Modern Türkçenin Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımıza önem arz etmektedir. Katılımcılar özellikle Öğretmen, Rehber, Tercüman, Kültür ve Sanat faaliyetlerinde katkıda bulunan temsilcilerimizden oluşmaktadır.

Bulgaristan Kuzey Doğu ve Güney Doğu Türkçe Öğretmenler Derneği son yıllarda Türkçe Olimpiyatlarının amaçlarına uygun olarak Türk dilinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına yardım sağlamaktadır. Bu durum Türkçe Eğitim alma Bulgaristan’da ve Türkiye deki Üniversitelerde Türkçe Eğitim almaya teşvik etmektedir.

Türk dünyasında ve Dünyada Türk dili hak ettiği yeri almaya süratle ilerlemektedir. Bu yıl 40 Öğretmen Eğitime tabi olmuş ve talepler doğrultusunda bu sayı arttırılacaktır” şeklinde konuştu. Dernek lokalinde bir süre dinlenen misafir Öğretmenler gönüllü Rehber Mesut Egemen eşliğinde her bir köşesi tarih kokan İznik’te, Ayasofya (Orhan Camii), Yeşil Camii, Nilüfer Hatun İmareti (İznik Müzesi), 1.Murat Hamamı, Surlar, Süleyman Paşa Medresesi gezerken diğer bir yanda Çinilerin yapılışını dikkatle izleme olanağını buldular.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.