Bal-Göç’ten 21 Şubat Dünya Anadili Günü Mesajı

Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ana dil gününde verilebilecek en güzel mesajlardan birisini yıllar önce bir çocuğumuz vermişti:

“Evet, Türkçe’m gerçekten de gururum, onurum, anadilim her şeyim. Türkçeyi, anadilini bilmeyen bir Türk çocuğu olamaz. Ben Türkçe’mi seve seve öğreniyorum.

Bana Türkçe’mi öğreten öğretmenimiz Birsen Faki Ömer’e sonsuz saygım vardır. Balon dergisi de ikinci bir öğretmenim. Bazı arkadaşlar Türkçemizin kıymetini anlamakta güçlük çekiyor sanki.

Diyorlar ki: ”Biz Bulgaristan’da yaşıyoruz, Türkçe ne gerek? Mecburi derslere bile girmiyor. Neden öğreneyim onu?”

Bu çok yanlış bir mantık, buna mantık bile denemez. Bence bu bilgisizlik ve duygusuzluk. Bunlar hangi topluluğa mensup olduklarını dahi bilmiyor. Türkçe mecburi derslere girmese de biz Türk çocukları için çok mu çok önemli.

Nerede yaşarsak yaşayalım Türkçe’mizi bilmeliyiz. Bunu Türk asıllı olmamız gerektirir. Annemiz ve babamız, dede ve ninelerimiz Türk soylu değil mi? Ecdadımız öteden beri Türk. Öyleyse dilimizi bilmek, çok iyi öğrenmek borcumuzdur. Bir dil bilmek kişiyi biraz daha zenginleştirir, biraz daha güçlü yapar. Hele de o dil Türkçe’miz gibi güzel bir dilse.

Vatandaşı olduğumuz bir memleketin dilini bilmek de çok önemli ama Türkçeyi bilmek de en azından o kadar önemli. Çünkü biz Türkçeyi bilmezsek, Bulgarcayı da hiç öğrenemeyiz. Almanca, Fransızca, İngilizce vs. dilleri öğrenmek ise söz konusu bile olamaz Bu konu tartışma dahi gerektirmez. Bir doğru var, önce anadilimizi mükemmel bilmeliyiz. Bundan sonra ülkemizin dili gelir, bunu da diğer diller izler. Bir dil bilmek altın değerindedir. Her dilde isim, sıfat, fiil vs. gramer kategorileri vardır ki, bunları önce anadilimizde görmeli ve öğrenmeliyiz. Bu da sonra yabancı dili benimsememizi kolaylaştırır. Sevgili arkadaşlarım size bir önerim var: Her şeyden önce anadilimiz gelir, bunu sakın unutmayalım ve Türkçe’mizi seve seve öğrenelim!”
Balon İsimli Türkçe Çocuk Dergisinde arkadaşlarına böyle seslenmişti Nergis İsmail…

Sevgili Dostlar, Sevgili Soydaşlar,
Bu yıl anadilimizin önemi hakkındaki mesajımı çok kısa tuttum. O da şudur:

“Yıllar önce Nergis Kızımızın söyledikleri, doğrudur ve hepimize rehber olmalıdır.”

21 Şubat Uluslararası Ana Dil gününüz kutlu olsun.

Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN
BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı


İçeriği Paylaş