Altın Karagöz Kosova’ya gitti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 27.’si düzenlenen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda 1. olan Kosova ‘Altın Karagöz’ü kazanırken; Gürcistan 2. ve Çin Halk Cumhuriyeti de 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinasyonunda, ‘52. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen ‘27. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın finali, renkli görüntülere imza attı. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda coşkulu bir kapanış töreniyle sona eren yarışmada başarılı performanslarıyla dikkati çeken Kosova ekibi birinciliğe hak kazanarak ‘Altın Karagöz’ ödülünün sahibi oldu.

Bursa’ya 21 farklı ülkeden gelen halk dansları ekiplerini aynı sahnede buluşturan ‘27. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, tüm dünyaya dostluk, barış sevgi ve kardeşlik mesajları gönderdi. Finalde 5’er dakikalık gösterilerini sergileyen gruplardan Kosova ekibi birinci ve Gürcistan ekibi ikinci olurken; üçüncülüğü de Çin ekibi kazandı. Birincilik ödülünü, Kosova ekibine Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç takdim etti. Yarışmanın birincisi olan Kosova ekibi ‘Altın Karagöz’ ile 5 bin Euro para ödülü, 2. olan Gürcistan ekibi ‘Gümüş Karagöz’ ile 3 bin Euro para ödülünü ve Çin ekibi de üçüncülük ödülü olan ‘Bronz Karagöz’ ile 2 bin Euro para ödülünü almanın sevincini yaşadı. Yarışmada 2. olan Gürcistan ekibine de ödülünü BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik verdi. Yarışmada dereceye giren ekiplerle performanslarını sergileyen Arnavutluk, Rusya Federasyonu Başkırt Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gambiya, İspanya, İtalya, KKTC, Karadağ, Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldova, Rusya Federasyonu Kuzey Osetya Cumhuriyeti, Senegal, Sierra Leone, Rusya Federasyonu Yakutistan Cumhuriyeti ve Yunanistan ekiplerine katılım belgeleri verildi. Tüm halk dansları ekiplerinin sahne performanslarını vatandaşlar yoğun ilgiyle izledi. Ödül töreninin ardından Kosova ekibi büyük ilgi gören gösterisini bir kez daha sahneledi. Bursalılar da yarışmanın şampiyonu olan dansçıları ayakta alkışladı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.