Bulgaristan’da pasaport şubeleri seçim günü hizmete açık olacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan İçişleri Bakanlığından (MVR) yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan Kimlik Belgeleri Şube Müdürlükleri geçerli kimlik belgelerine sahip olmayan kişilerin milletvekili genel seçimleri gününde oy kullanma haklarını kullanmalarına yardımcı olacak.

Bu amaçla, 30 Mart’tan itibaren vatandaşların talep etmeleri halinde kimliklerini kanıtlayan bir belge verilecek.

Pasaport şubeleri, seçim günü 4 Nisan’da saat 8.30-19.30 arasında hizmete açık olacak ve vatandaşlar, kimliklerini kanıtlayan belge almak için saat 19.00’kadar başvuruda bulunabilecek.

Kaybolması, çalınması, hasar görmesi, yok edilmesi veya süresi dolmuş olmasından dolayı kimlik kartı olmayan veya geçerli kimlik belgesi (kimlik kartı veya hususi yeşil pasaport) olmayan Bulgaristan vatandaşlar oy kullanma hakkını kullanabilecek.

Özel düzenlemelere göre kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunan vatandaşların kartlarının çıkartılması işlemleri hızlandırılacak veya kimlik belgelerinin (kimlik kartı, hususi yeşil pasaport) kaybolduğunu, çalındığını, hasar gördüğünü ve yok edildiğini veya kimlik kartının süresinin dolduğunu gösteren bir belge verilecek.

2 Nisan iş günü mesai saatlerinin sonuna kadar yeni bir kimlik kartı çıkartılması mümkün olmadığı durumlarda vatandaşların talep etmeleri halinde kimliklerini kanıtlayan belge verilecek.

Vatandaşların kimliklerini kanıtlayan belge verilebilmesi için her birinin bizzat Sofya Emniyet Müdürlüğü, il ve ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı pasaport şube müdürlüklerine 30 Mart- 3 Nisan 2021 tarihlerinde saat 8.30-17.00 arasında ve 4 Nisan’da saat 8.30-19.00 arasında başvuruda bulunması gerekir.

Milletvekili genel seçimlerinde oy kullanma imkanı sağlayan kimlikleri kanıtlayan belgeler, ancak vatandaşların kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde verilecek.

Vatandaşların daimi ikamet adreslerine göre kimlik kartının yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunması halinde beyan ettikleri daimi ve mevcut adresleri fark etmeksizin her bir polis merkezleri, Sofya Emniyet Müdürlüğü veya il emniyet müdürlükleri tarafından kimliklerini kanıtlayan belge çıkartılabilir.

Daimi ve mevcut ikamet belgeleri Belediye idareleri tarafından çıkartılır.

Kimlik kanıtlayan belge, ancak 4 Nisan 2021 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimlerde vatandaşların Seçim Sandık Kurulu tarafından kimliğinin doğrulanması için verilecek.

Kaynak. Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş