Otelciler Bulgaristan vizelerinin düşürülmesini talep ediyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Otel ve Restoran Derneği (BHRA), Bulgaristan için gerekli turistik vize ile ilgili başvuru, onaylama ve teslim alma işlemlerinin merkezleştirilmesi bir tedbir paketinin kabul edilmesini önerdi. Dernek temsilcileri, bu önlemlerin amacının sıradan turistin zamanından ve emeğinden tasarruf etmek olduğunu söylediler.

Bu nedenle BHRA, yaz ve kış aylarında Rusya, Moldova, Türkiye ve bazı Arap ülkelerine turistik vizelerinin kaldırılmasında ısrar ediyor. Dernek, vizelerin tamamen kaldırılması mümkün değilse, bunların çıkartılması için basitleştirilmiş bir prosedür başlatmak ve mümkün ise belgelerin olduğunca ucuza mal olması gerektiğini önerdi. Vize başvuruları çevrimiçi yapılması, onaylanmış veya reddedilmiş olup olmadıklarına dair e-posta yoluyla yanıt alabilmenin sağlanması ve onaylananların havaalanında teslim alınması gibi imkanların olması da BHRA’nın teklifleri arasında yer alıyor. BHRA, AB’nin turizm amaçlı seyahatler ile ilgili Bulgaristan’ın vize politikasının değiştirmesine izin vermemesi durumunda Hükümetin; Bulgaristan’ın vize rejimine sahip olduğu Rusya pazarı için yıllık 1 milyar euro ve diğer pazarlar için 1 milyar euro tazminat talep etmesini önerdi.

Bulgaristan Otel ve Restoran Derneğine göre Bulgaristan’ın uyguladığı vize politikası, turizmin gelişmesine en büyük engeller arasında yer alıyor.

45. Ulusal Meclise aday siyasi parti temsilcileri ile yapılan bir dizi görüşmede de konuya değinilmiştir.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş