Cebel Günü – 19 Mayıs 2012

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bu yıl da Cebel kasabasına binlerce Türk 19 Mayıs 1989 yılı olaylarının anma törenine katılmak için akın etti. Aynı zamanda Cebel Günü olan 19 Mayıs, Kırcaali bölgesinden başka, Türkiye, yurtiçinden ve yurtdışından gelen yüzlerce misafirlere keyifli anlar yaşatan zengin programla kutlandı.

Bu yıl 1989 Mayıs olaylarının 23. yılı anılan törende resmi misafirler arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Dr. Ahmet Doğan, HÖH Genel Başkan Yardımcıları Lütfi Mestan, Ruşen Rıza, Aliosman İmamov, Hristo Biserov, HÖH Gençlik Kolları Başkanı Ceyhan İbramov, birçok HÖH milletvekilleri, Avrupa Birliği milletvekilleri Metin Kazak ve Vladko Panayotov, Kırcaali İli Belediye Başkanları ve ülke çapından Belediye Başkanları, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, T. C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, TBMM Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa AK Parti İl Teşkilatı Başkanı Sedat Yalçın, Türkiye’den Yenice Belediye Başkanı Hasan Aksu, Türkiye’de Bulgaristan göçmenlerinin konfederasyon, federasyon ve dernek başkanları, Cebel Belediyesinin Türkiye’deki kardeş Bursa-Yıldırım Belediyesi ve İstanbul-Sultan Gazi Belediyesi temsilcileri, bölgeden ve ülke içinden HÖH partisinden birçok Belediye Meclis Başkanları, Meclis Üyeleri ve ev sahibi konumundaki Cebel Belediye Başkanı ve HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer hazır bulundular.

Mayıs Olaylarının ana organizatörlerinden, olaylar sırasında milis güçleri tarafından öldürülesiye dövülen ve sınır dışı edilen İsmet Paliş, İsmet Gürpınar, Tahsin Işık, Hasan Bahar, Mümün Kayraklı ve Muhammed Gölcüklü anma töreninde özel konuklardı.

Siyasi mağdurlar İsmet Kahraman, Halil Rasim Küçük Halil, Bürhan Mutlu, Halil Kahraman, Sadullah Hayrullah, Ramadan Bahçeci ve Remzi Hasan da hakkıyla resmi konuklar arasında yerini aldılar.

Totaliter rejimin kurbanları adına Cebel camisinde okunan mevlitten sonra resmi açılış töreni başlamadan önce Cebel Olaylarına adanmış bir şiir okundu, tüm kalabalığın gözlerini doldurdu.

Anma töreni Şabanali Ahmet’in Mayıs olayları ve tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanları ruhuna okuduğu dua ve tüm Müslüman camiasına hayır dua dilekleriyle açıldı.

Bahri Ömer başta Sayın Ahmed Doğan’ı, Bulgarlaştırma sürecine karşı Mayıs olaylarını organize edenleri, tutuklananları ve Cebel’in tüm misafirlerini selamladı. Cebel Belediye Başkanı, “O unutulmaz Mayıs olaylarından bu yana 23 yıl geçti, daha çok yıl geçecek, fakat onlar hiçbir zaman unutulmayacak. Çünkü onların çok derin ve manalı bir anlamı var. Onlar Bulgaristan’da ve tüm Doğu Avrupa’daki totaliter rejimlerin sonunun gelmesine sebep oldular” dedi. Bahri Ömer, “Bu olaylar anılmalı, çünkü gelecek nesiller tarihten ders almalı” diye öne sürdü. HÖH liderine ve milletvekillerine Üçlü Koalisyon döneminde Cebel Belediyesi tarafından başlatılan projelerin şimdiki devlet yöneticilerinin durdurduklarını öne sürdü. Başkan, bütçenin çok kısıtlı olduğunu ve Cebel Belediyesinin Avrupa Birliği Fonlarından finanse edilen altyapı projelerle halka hizmet vermeye devam edeceğini belirtti.
Bahri Ömer, Kırcaali İlinde toplam 6 projenin gerçekleşmesini sağlayan, Cebel Belediyesine de büyük yardımda bulunan Recep Altepe’ye sonsuz teşekkürlerini sundu.

Büyükelçi İsmail Aramaz, Cebel’e üçüncü gelişi olduğunu ve anma törenini organize eden Belediye Başkanı Bahri Ömer’e teşekkür etti. Sayın Aramaz, törene bizzat katılamayan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajını okudu. Sayın Erdoğan, “Bulgaristan Türklerinin komünizm döneminde uygulanan baskıcı politikalara karşı sergiledikleri cesur ve onurlu mücadele hafızalarımızdaki ilk günkü tazeliğini korumaktadır. Bu haklı mücadele aynı zamanda Bulgaristan’ın demokrasiye geçişine de önemli katkılarda bulunmuştur” diye dile getirmiştir. Başbakan, Türkiye’nin her zaman Bulgaristan’daki soydaşlarının ülkelerinde eşit vatandaşlar olarak hak ettikleri seviyede yüksek yaşam koşullarına sahip olmalarını arzuladığını belirtmiştir. Bu yönde çalışmaların Bulgaristan Türklerinin cesur müdalelerinden esinlenerek devam edeceğini söyleyen Erdoğan, Türk milleti, hükümeti ve şahsı adına Cebel Gününü kutladığını ifade etmiştir. İsmail Aramaz, Erdoğan’ın dünkü Bulgaristan ziyaretiyle ilgili önemli gelişmeleri, iki hükümet arasında genişletilen temaslara değindi. Sayın Aramaz, “Bulgaristan’ın AB üyesi olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bulgaristan AB’ye HÖH partisinin iktidar olduğu bir dönemde girdi. Yani şunu söylemek istiyorum ki, demokrasinin, insan haklarının, açıklığın Bulgaristan’a gelmesine sizin de katkıda bulunduğunuz değerlerdir” dedi ve soydaşlarına kültürel kimliklerinin korunması için bu değerlere sahip çıkmaları çağrısında bulundu. Büyükelçi, bu bağlamda Anadili Türkçenin okunmasının çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Aynı zamanda kendilerini iyi yetiştirmeleri için Bulgarcayı da iyi bilmelerini tavsiye etti.

Cebel Belediyesi tarafından da Türkiye’nin milli bayramı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.

Bursa Cebelliler Derneği Başkanı Cem Gürcay, Bulgaristan demokrasisinin tohumlarını atan kendi ifadesiyle Cebel’in cesur insanlarını kutladı ve onlardan biri olduğundan gurur duyduğunu öne sürdü. Sayın Güray, bazı Türkiye’de yaşayan hala Türk isimlerini almayan vatandaşları kınadığını dile getirdi.

Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan Cebellilerin yaptığı konuşmasında, bugün Türkiye’de bir bayram yaşanılırken, burada bir utanç sürecinin anıldığını belirtti. Sayın Özkan, “Demokratik ülkelerde yönetimler tarihleriyle yüzleşmek zorunda” diyerek, Bulgaristan Türklerine haklarını talep etmelerini ve Bulgarlaştırma sürecini gerçekleştiren kişileri mahkum ettirmelerini söyledi.

Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi ve Cebel Fahri Vatandaşı Tahsin Burcuoğlu, Balkan ve Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu, Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve yurtiçinden birçok Belediye Başkanı, Meclis Başkanlarından da kutlama mesajları alındığı duyuruldu.

Recep Altepe, Bursa’daki Cebellileri adına 19 Mayıs bayramını kutladı. Sayın Altepe, “Bu özgürlük yolundaki mücadele sadece bir grubun mücadelesi değil, aynı zamanda Bulgaristan’ın gelişmesi, sivilleşmesi, demokratikleşmesi ve bugünkü konumuna da gelmesinin mücadelesi olmuştur ve Bulgaristan’ın gelişmesine de büyük katkı sağlamıştır” diye kaydetti. Başkan, “Biz bir bütünün parçasıyız. Bursa bir Balkan şehri ve Türkiye ile Bulgaristan arasında bir köprü olmaya gayret ediyoruz. Buraya gelişimizle her zaman yanınızda olduğumuzu ve en büyük dostunuzun Türkiye olduğunu göstermek için buradayız” diye ifade etti.

Lütfi Mestan yağmurlu hava tahminine rağmen Cebel meydanını dolduran binlerce Türkü selamladı. , “Bizi buraya toplayan, liderimizin de belirttiği gibi, sihirli söz olan birliktir. 19 Mayıs gününün çok büyük bir siyasi değeri var, konuklar da Mayıs Olaylarının Bulgaristan demokrasisine büyük katkısı olduğunu ileri sürdüler. Dünden beri çok ilginç bir şey görüyorum. Artık başka partiler de Mayıs Olaylarının büyük anlamını görmeye başladılar. Bu güzel bir şey, fakat bunu devam ettirmelerini diliyorum, çünkü bu kürsünün demokratik standardı çok yüksek ve Bulgarlaştırma sürecinin sadece yöntemlerini değil, amaçlarını da kınanmasını gerektiriyor” diye GERB partisine gönderme yaptı.

Mustafa Öztürk yaptığı konuşmasında Cebel’e bağlı Ustra köyü doğumlu olduğunu ve totaliter rejimle ilgili hatıraları olduğunu paylaştı. Sayın Öztürk, “Dünyada temel haklar din ve inanç hürriyeti, fikir ve düşünce hürriyeti ve girişimcilik hürriyetidir. Eğer biz bu değerlere sahip çıkmazsak demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerden, barıştan, sevgiden, hoşgörüden bahsedemeyiz” diye kaydetti. Sayın Öztürk, Kuranı Kerimden başlayarak, birçok dünyaca ünlü şahısların sözlerini de örnek vererek herkesi kardeşliğe çağırdı.
Konuşmalardan sonra 19 Mayıs kupaları için düzenlenen masa tenisi, satranç, voleybol ve furbol yarışmalarında dereceye girenlere ödüller sunuldu.

Cebel Toplum Merkezi önünde Türkiye’deki Cebelliler Derneği Türk Halk Müziği grubunun sunduğu programla açılan konser programı, Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneğinin Türk folklor ekibi ve müzik grubunun gösterileriyle saat 17.00’ye kadar devam etti. Ondan sonra ise geleneksel olarak düzenlenen Cebel Hemşehrileri Buluşması yapıldı. Kırcaali Buket Türk Halk Müziği Korosunun gösterisiyle yapılan açılışın ardından Cebellilerin çok sevdiği Kırcaali Türk folklor ekibinin güzel halkoyunları ve türküleriyle devam eden gecede daha birçok sanatçı yer aldı.

Cebel Günü kutlamaları havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Resmiye MÜMÜN, Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.