Bulgaristan’da Hükümeti Kurma Görevini Reformcu Blok Aldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Reformcu Blok koalisyonu, bugün Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in koalisyona verdiği hükümet kurma görevini kabul etti.

Görevi kabul ettikten sonra Reformcu Blok Milletvekili ve Demokratik Güçler Birliği (SDS) Partisi Başkan Yardımcısı Rumen Hristov, “Gelecek hükümetin Başbakan’ının Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi mensubu olması gayet normaldir” dedi.

Bu sabah NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Rumen Hristov, Boyko Borisov’un tekrar Başbakan olmasına hiçbir engel olmadığını söyledi.

Hristov, “Biz üzerimize muazzam bir sorumluluk alıyoruz. Hakiki sağ partiler 19 yıldan beri hükümet kurma görevini almamıştır” diye belirtti.

GERB partisinin temsilcileriyle onlara uygun bir zamanda temasta bulunmak istediklerini ifade eden Hritov, mutlaka parti yönetimi ve başlıca Başbakan Boyko Borisov ile görüşmek istediklerini belirtti. Bunun gelecek pazartesi gününe kadar yapılması ümidini ifade etti.

Hitrino’da yaşanan tren faciasından dolayı Rosen Plevneliev, duyarlılık ifadesi olarak Reform Blok koalisyonuna hükümet kurma görevini vermeyi geciktirdi.

Bugün resmi olarak Cumhurbaşkanı, Rumen Hristov, Borislav Velikov, Kostadin Markov ve Aleksandır Hristov’un hazır bulunduğu bir törenle Reform Blok’a hükümet kurma görevini verdi.

Bundan önce Plevneliev, GERB ve ardından da Bulgaristan Sosyal Partisi (BSP) -Sol Bulgaristan koalisyonuna hükümet kurma görevini vermişti, ancak her iki siyasi güç de bu görevi iade etmişti.

Şimdiye kadar Reformcu Blok’un hükümet kurma görevini alıp almayacağı belli değildi, çünkü bu konuda ikiye bölünmüşlerdi.

Aslında Rumen Hristov, Reform Blok’un Yürütme Konseyi toplantısında alınacak kararla şimdiki hükümetin kilit isimlerinin yer alacağı yeni bir hükümet oluşturma görevini kabul edebileceğini söylemişti.

Geçen hafta Reform Blok Meclis Grubu Eşbaşkanı Nayden Zelenogorski, Reform Blok’un Meclis’te çoğunluğa sahip olmadığını belirterek, hükümet kurma görevini almayacaklarını söylemişti.

Birkaç gün önce aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatansever Cephesi Eşbaşkanı Valeri Simeonov, Reform Blok ile yaptığı görüşmeden sonra kendi deyişiyle “vatanseverlerin bazı düzeltmeler yapılması halinde” Reform Blok tarafından kurulan bir hükümeti desteklemeye hazır olduklarını kaydetti.

Bu yüzden Cumhurbaşkanı ile görüşmeden önce Vatansever Cephesi ile hükümet konusunda farklılıkları uzlaştırmak üzere Reform Blok partisi toplantı gerçekleştirdi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş