Avrupa Birliği’ndeki en ucuz ülke Bulgaristan

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki fiyatlar AB ortalamasının %44’ü seviyesinde bulunuyor. Bulgaristan’ı Romanya ve Polonya takip ediyor. En pahalı ülkeler ise İzlanda ve İsveç.

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın dün yayınladığı verilere göre Bulgaristan en ucuz ülke olma konumunu 2017’de de sürdürdü. Bulgaristan’daki fiyat seviyesi AB ortalamasının %44’ü civarında gerçekleşti. Ancak gıda ve meşrubat ile ev aletlerinden oluşan iki grup, bu tesbite istisna oluşturuyor. Bulgaristan’da en ucuz fiyatlar, elbise, ayakkabı, mobilya, tatil, ulaşım ve eğitim-öğretim olarak görünüyor.

En ucuz gıda ise Romanya’da; orada fiyatlar Avrupa ortalamasının %62,2’si seviyesinde bulunuyor. %65 ile ikinci sırada Polonya, %73,1 ile Bulgaristan üçüncü sırada yer alıyor. AB ortalamasına göre %167,7 ile en pahalı ülke İsveç, onu Norveç ve İzlanda takip ediyor.

İletişim teknolojilerinde Bulgaristan %65 ile, Romanya, Polonya, Litvanya ve Estonya’dan sonra, beşinci sırada yer alıyor. Ev aletlerinin en pahalı olduğu ülke ise Yunanistan; bu ürün grubunun fiyatları AB ortalamasının %154’ü seviyesinde bulunuyor.

İzlanda’nın en pahalı tüketim kalemleri alkol, sigara, elbise, ayakkabı, mobilya, tatil, restoran ve oteller. Bu İzlanda’yı Avrupa ortalamasının %171,6 üzerinde bir seviye ile Avrupa’nın en pahalı ülkesi yapıyor.  Onu %165,6 ile İsveç takip ediyor. Üçüncü sırada ise Norveç yer alıyor. Her iki ülke de Avrupa Birliği’nin bir parçası olmadığından, Danimarka AB’nin en pahalı ülkesi olarak tanımlanıyor. Onu % 41,2 ile Lüksemburg takip ediyor.

Romanya ve Polonya Bulgaristan dışındaki en ucuz diğer iki ülke olarak tasnif ediliyor.

Kaynak: http://www.dotbg.bg/article/7026159


İçeriği Paylaş