Makedonya’da Seçim Telaşı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonyalı seçmenler, Nisan ayı içerisinde üç kez sandık başına gidecek.

 

Seçim telaşının yaşandığı ülkede, 13 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu, 27 Nisan’da ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu ile erken genel seçimler yapılacak.

Yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere yapılacak seçimin ilk turuna, mevcut Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, iktidardaki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya’nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi’nin (VMRO-DPMNE) adayı olarak katılırken, İlyas Halimi Arnavutların Demokratik Partisi’nin (PDŞ), Stevo Pendarovski Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) ve Zoran Popovski de Makedonya Vatandaşlık Seçeneği’nin (GROM) cumhurbaşkanı adayı oldu.

Makedonya’da, 5. kez düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaklaşık 1,8 milyon seçmen, 3’ü yurtdışında olmak üzere, toplam 9 bölgede kurulacak 3 bin 480 sandıkta oy kullanacak.

Seçimlere, yurt dışında yaşayan 8 bin 331 Makedonya vatandaşı da katılacak. Türkiye’de yaşayan 152 Makedonya vatandaşı da ülkelerinin, İstanbul ve Ankara’daki diplomatik temsilciliklerinde kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek.

-İkinci tur 27 Nisan’da yapılacak

Cumhurbaşkanlığı adaylarından herhangi birinin 13 Nisan’daki seçimlerde yüzde 51’in üzerinde oy alaması durumunda, 27 Nisan’da ikinci tura geçilecek. İkinci tur seçimlerde, ilk turda en fazla oy alan iki aday yarışacak.

Bu arada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun yapılacağı 27 Nisan’da, aynı zamanda erken genel seçimler de yapılacak. Genel seçimlerde, 9 siyasi parti ve 5 koalisyon olmak üzere, toplam 14 siyasi oluşum yarışacak.

-9 siyasi parti, 5 koalisyon yarışacak

Kampanyaların 25 Nisan’a kadar süreceği erken genel seçimlerde, VMRO-DPMNE koalisyonu, SDSM koalisyonu, Makedonya İçin Haysiyet koalisyonu, Pozitif Makedonya koalisyonu, GROM koalisyonu, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDI), Arnavutların Demokratik Partisi (PDŞ), Milli Demokratik Yeniden Doğuş Partisi (RDK), VMRO-Halk Partisi, Makedonya Sosyal Demokrat Partisi, Makedonya Halk Hareketi Partisi, Avrupa Geleceği Partisi (PEİ), Ekonomik Değişim 21 Partisi ve Demokratik Refah Partisi’nden toplam bin 402 aday, 123 sandalyeli meclise girebilmek için yarışacak.

Öte yandan, ülkedeki azınlıklara ait 4 Arnavut, 3 Boşnak ve 3 Türk siyasi partisi, seçimlerde diğer partilerle kurdukları koalisyonlarda yer alacak.

Eski Yugoslavya’da 1990 yılında yapılan referandum ile ayrılan ve bağımsızlığını kazanan Makedonya’da, 8’inci kez parlamento seçimleri yapılacak. Ülkede, 2006 yılından bu yana iktidarda bulunan VMRO-DPMNE, üçüncü kez kendi kararıyla erken seçime gidecek.

Seçim kampanyalarının başlamasıyla birlikte, partiler yoğun bir şekilde adaylarını ve programlarını tanıtıyor. Başta başkent Üsküp olmak üzere birçok kentte ana caddeler ve meydanlar parti flamalarıyla donatılırken, cumhurbaşkanı adayları ile siyasi parti liderleri de seçim mitinglerine başladı.

Sondakika.com


İçeriği Paylaş