Çepintsi köyünde Kurban merasimi düzenlenecektir

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden binlerce Müslüman, 26 Aralık 2012 tarihinde, Rudozem’in Çepintsi köyünde her yıl düzenlenen ve geleneksel hale dönüşen kurban merasimine toplanacak.

Uluslararsı düzeyde kutlanan bayram, üç komşu ülkenin Müslümanlarını birleştirdi ve dini duygular ve yaşamlarının bastırılamayacağı ve önüne sınır ve engellerin koyulamayacağını gösterdi.
Bu yıl içinde köy camisinde büyük tamirat yapıldı, caminin çatısı onarıldı, iç ve dış cephesi boyandı, içi ise secde motfili kilim ile döşendi. Yaz aylarında düzenlenen geleneksel kurban merasimi, tamirat çalışmaları nedeniyle bugünlerde yapılacaktır.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez,Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelcisi Sayın İsmail Aramaz, Balkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sayın Turan Gençoğlu’nun misafirler arasında yer almaları bekleniyor.Bunun yanısıra etkinliğe komşu yerleşim bölgelerinden belediye başkanları, bölge müftüleri, milletvekilleri ve aydınlar da iştirak edecektir.
Program saat 11.30’da başlayacaktır.
Çepintsi için kısa kısa
Çepintsi, Rudozem belediyesinin en büyük köyü ve Smolyan ilinde dördüncü en büyük köydür. Yunanistan sınırının kapatılmasından önce hayvan sürülerinin çanlarıyla sürekli yankılanan köy önce Çangırdere ismini taşıyordu. Daha sonra ismi Çepintsi olarak değiştiriliyor. Çepintsi köyünün camisinde özel kütüphane bölümü vardır.
Bu kütüphanede Bulgaristan Bilimler Akademisi Balkanlar Doğu Araştırmaları Ensitüsü’nden sonra Arapça ve Farsça metinlerinden oluşan en zengin koleksiyon muhafaza edilmektedir.Kitaplar arasında bulunan XIV. Asırdan Allah lafzıyla tevhit kelimelerinin altın harflerle yazılı “Kur’an-ı Kerim” kütüphanenenin en değerli eseridir.
Çepintsi köyünde her yıl (Temmuz ayının son haftasıonda) kurban merasimi düzenlenir. Bayram dini bir program eşliğinde düzenleniyor(Kur’an –I Kerim okuma, Mevlüd-I Şerif okuma,dini konuşmalar ve sohbetler) ve Smolyan ilinden,  binlerce Müslümanını bir araya getiridyor.

 

Yazar: Chinar WEB, Editör: Bayraktar
Kaynak: Fehmi Demirov

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.