Yunanistan-İsrail-G.Kıbrıs birliğine ilk adım

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan-İsrail-G.Kıbrıs birliğine ilk adım

Yunanistan Başbakanı Orta Doğu ziyaretleri kapsamında dün İsrail’e gitti. Çipras’ın Güney Kıbrıs ve İsrail’le üçlü zirve teklifi yapacağı açıklandı

 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Çipras İsrail’de yapacağı görüşmeler sonrasında Filistin’e geçecek.

Çipras Netanyahu’ya, Mısır-Yunanistan-Güney Kıbrıs 3’lü lider zirvesi gibi İsrail-Yunanistan-Güney Kıbrıs 3’lü lider zirvesi yapılmasını önereceği belirtildi.

Alınan bilgiye göre, Çipras’ın İsrail ziyaretinde öncelikli olarak turizm, enerji ve teknoloji alanlarında iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin arttırılması öncelikli konular arasında bulunuyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği İsrail‘in Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede, “iki ülke arasındaki işbirliğini artırma” kararı alındığı bildirildi.

Batı Kudüs’te gerçekleşen görüşmenin ardından Netanyahu’nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, iki liderin “ekonomi, teknoloji, bilim, eğitim, ticaret, enerji, tarım” da dahil birçok alanda işbirliğini artırma konusunda anlaştığı duyuruldu.

“Birkaç saat sürdüğü” belirtilen görüşmede İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)​ liderlerinin ileri bir tarihte üçlü zirve gerçekleştirmesinin de karara bağlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre Netanyahu, “Bizler Akdeniz’deki iki demokrasiyiz ve işbirliği yaparak değerlendirebileceğimiz birçok fırsata sahibiz. Buna eşit olarak önümüzde birçok sorun olduğunu da biliyoruz. Özellikle Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya ve Avrupa’ya çoktan yayılmış olan, dünyamıza da yayılmaya çalışan din radikalizmi ile karşı karşıyayız. Fırsatları değerlendirme ve tehlikeleri savuşturma noktasında ortak çıkarlara sahibiz” ifadelerini kullandı.

Çipras’ın attığı ekonomik adımları öven Netanyahu, “kendisinin de geçmişte İsrail için benzer zor ekonomik adımlar attığını” bildirdi. Yunan ekonomisinin kendisini toparlayacağına inandığını belirten Netanyahu, İsrailli yatırımcıları Yunanistan’a yatırım yapmaya çağırdı.

ÖNCE ENERJİ

İsrail basınında çıkan haberlere göre, enerji konusunun öne çıktığı görüşmede Çipras’ın, “Stratejik bir işbirliğine doğru gidiyoruz ancak odaklanmamız gereken başka yönler olduğunu da unutmamalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan, İsrail ve GKRY arasında yapılacak görüşmede, bu üç ülkenin “enerji sahasında nasıl işbirliği yapacağının” ele alınacağını kaydeden Çipras, Netanyahu ile İsrail-Filistin meselesini de konuştuğunu ve “İsrail‘in bir dostu olarak iki taraf arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmayı” teklif ettiğini sözlerine ekledi.

Çipras, bugün de Batı Şeria’ya geçecek ve Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya gelecek.

Çipras’ın Yunanistan’ın Arap ülkeleriyle ilişkilerini iyileştirmeyi planladığı bildirildi. 21-22 Aralık tarihlerinde Filistin lideri Abbas’ın da Yunanistan’a bir ziyaret yapacağı açıklandı.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş