Bulgaristan ve İsrail arasındaki işbirliği hız kazanıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

11 Eylül, Salı günü Kudüs’te Bulgaristan ve İsrail hükümetleri, karma toplantısı yapacaklar. Geçen yılın Temmuz ayında ilki yapılan bu ikinci toplantının gündemi, ikili işbriliğinin ciddi bir şekilde yoğunlaştığını gösteriyor.
Temmuz 2011’de yapılan görüşmelerin ana konuları, ikili ilişkiler ve ekonomi, tarım ile turizm alanlarındaki işbirliği oldu. O sırada iki hükümet arasında karşılıklı menfaatlerin teşvik edilmesi ve korunması anlaşmasına düzenleme getirilmesine ilişkin tutanak ve de özel sektörde sanayi, bilim araştırmaları ve ARGE çalışmaları alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı. Bu toplantıda ise Kudüs’te bilgi teknolojileri ile haberleşme, sağlık hizmetleri ve tıp alanında ve de bilim, kültür ile eğitimde işbirliği anlaşmaları imzalanacak. Dışişleri bakanlıkları arasında imzalanacak başka bir anlaşma ile de Bulgaristan ve İsrail topraklarında bulunan diplomatik temsilciliklerde görevli olanların aile fertlerinin çalışma esasları düzenlenecek.
Bulgaristan ve İsrail hükümetlerinin karma toplantısında uluslar topluluğunun gündeminde yer alan konular ve özellikle de İran’ın nükleer programı konusu da görüşülecek. Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, bu konuda Bulgar tarafının AB dışişleri bakanlarının Kıbrıs toplantısında da teyit edilen AB tutumundan, yani İran’ın nükleer programı konusuna müzakereler yolu ile çözüm getirilmesinden yana tavır izleyeceği açıklamasında bulundu.
Bulgaristan hükümeti, Türkiye, Yunanistan ve Romanya hükümetleri ile de ortak toplantılar düzenliyor. Kudüs’te yapılacak toplantıya içişleri, dışişleri, ulaştırma, ekonomi, enerji ve turizm, çalışma, çevre, tarım ve gıda, kültür, bölgesel gelişme ve bayındırılık, savunma, sağlık ve eğitim bakanları olmak üzere “Borisov” kabinesi bakanlarının yarısından fazlasının iştirak edeceği hususu dikkat çekiyor. Bu husus, kendiliğinden daha da geniş kapsamlı ikili işbirliği niyetlerinin mevcut olduğunun açık göstergesidir.

Çeviri : Tanya Blagova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.