Kültür Bakanı Vejdi Raşidov Açıklaması

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov,”Türk ve Bulgar sinemasının, hem Avrupa, hem de dünya sinemasında boy göstermesini ümit ediyorum” dedi.

Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Abdurrahman Arıcı, Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan da katıldı.
Toplantının açılışında konuşan konuk bakan Rashidov, Türkiye ve Bulgaristan’ın ortak bir tarihi olduğunu hatırlatarak, “Ancak Türkiye ile Bulgaristan ilişkilerinde son 3 yılda gerçekten çok büyük gelişme kaydedildi” dedi.

Türkiye’nin sinema sanatında köklü bir geleneği olduğuna işaret eden Raşidov, “Bulgar sineması da son dönemde çok iyi bir noktaya geldi. Sosyalist rejimin bize bıraktığı güzel bir miras sinema merkezimizdir. Bu merkezin olanaklarını geliştirdik, faal biçimde kullanılıyor. Bulgaristan gerçek bir sinema merkezine dönüştü. Bugün imzalayacağımız ortak yapım anlaşmasıyla Türk ve Bulgar sinemasının hem Avrupa, hem de dünya sinemasında boy göstermesini ümit ediyorum” diye konuştu.

Raşidov, Türk ve Bulgar sinema sektörünün önde gelen isimlerinin İstanbul’da bir araya gelmesinin önemine dikkati çekerek, “Bu canlı buluşma bence her türlü kağıttan, evraktan daha önemli. Sanatçılar birbirlerini tanımalı” dedi.

Konuk bakan Raşidov, Türk sinemasının önemli isimlerini yakın zamanda Bulgaristan’a davet ederek,İstanbul’daki buluşmanın bir benzerini orada da gerçekleştirmek istediğini söyledi.

Türkiye ile Bulgaristan arasında yakın zamanda kültür varlıklarının korunması ve karşılıklı iadesi için de bir anlaşma imzalanacağını aktaran Raşidov, Türkiye ile Bulgaristan ilişkilerinin gelişmesi için İstanbul’da Bulgar, Sofya’da da Türk kültür merkezi açılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

“Sinema stratejik sanat”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Abdurrahman Arıcı da Türk sinemasında üretilen ortak yapımların aldığı ödüllere dikkati çekerek, “Avrupa çapında kültürel çeşitliliğin bir unsuru olarak sinematografik ortak yapımların kuvvetlendirilmesi gereği açıkça ortaya çıkıyor” dedi.

Türkiye ile Bulgaristan arasında imzalanacak ortak yapım anlaşmasına büyük önem verdiklerini belirten Arıcı, “Bakanlık olarak sinemayı stratejik bir sanat dalı olarak görüyoruz” diye konuştu.

Arıcı, Bulgar katılımcılara İstanbul’u, Türk ve Osmanlı mutfağını tanıtıcı ve Türk sinemasından seçme 10 filmin yer aldığı DVD seti hediye etti.

aa

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.