M.Akif Ersoy’un memleketinde toprak protestosu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

M.Akif Ersoy'un memleketinde toprak protestosu

Kosova’nın İpek şehrinde yaşayan halk bugün Karadağ sınır anlaşmasıyla öngörülen toprak kaybını protesto etmek için meydanlara iniyor

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un babasının doğduğu Kosova’nın İpek şehrinde bugün sınır anlaşması protestosu düzenlenecek.

Protesto, İpek şehri vatandaşları ve Karadağ ile sınırı olan köylerin sakinlerinden oluşan Örgütleme Kurulu tarafından düzenlenecek.

İpek kent meydanında saat 12.00’da yapılacak protestoya AAK yanı sıra diğer iki muhalefet parti Vetvendosje Hareketi ve Nisma partisi katılacaklarını bildirdi.

Cuma günü Vetvendosje sempatizanları Karadağ sınır anlaşmasını protesto etmek için Mitroviça’da bulunan Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin evine doğru yürüyüşe geçmiş.ve Kosova polisle aralarında çatışma çıkmıştı.

Vetvendosje Hareketi aktivistleri, “Batı bağışlanmaz, kuzey bölünmez” yazılı pankartla eylemlerine devam etti.

1 EYLÜL PROTESTO GÜNÜ

Kosova muhalefetinin en büyük partisi olan Vetvendosje Hareketi,  Karadağ ile Sınır Anlaşmasına ve Kosova kurumlarında mevcut olan yolsuzluğa karşı gelmek için  1 Eylül Perşembe günü tüm halk protestosunun  düzenleneceğini bildirdi. 1 Eylül protestosu için polislerin izinleri iptal edildi.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş