Bulgaristan’da 2 Türk şirkete ödül

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Yatırımlar Ajansı’nın (BAİ) ”Yılın Yatırımcısı Ödülleri” Balkan Oteli’nde düzenlenen törenle sahiplerini bulurken, Türkiye’den iki yatırımcı da ödüle layık görüldü.

Törende, 12 dalda başarı gösteren şirketlere, heykeltraş Seyfettin Şekerov’un hazırladığı ““altın boğa” şeklindeki heykelcikler ve onur plaketleri verildi. Türk yatırımcılarından C And C Textiles, “En İyi Başlangıç”, Teklas Bulgaria ise “Yenilikçi Yatırımcı” alanlarında ödül aldı.

Bulgaristan’daki en iyi yatırımcıların yer aldığı aday listesinde, cam üretim sektöründe faaliyet gösteren Trakya Glass Holding de yer aldı.

BAİ Genel Başkanı Stamen Yanev ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu yarışmada en iyi iş fikirleri, profesyonellik ve yatırımcı yeteneklerinin en güzel örnekleriyle tanışıyor. Onları takdir etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bulgaristan’da C And C Textiles’i kuran Türk Eurotex Holding’in Genel Müdürü Ayşe Çelikyılmaz, ödülünü aldıktan sonra AA’ya yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Hasköy şehrinde bir yılda kurdukları sentetik ve elastik iplik üretim işletmelerinde 115 kişiye iş imkanı sağladıklarını söyledi. Çelikyılmaz, “Yeni yatırımcılar arasında belki de en başarılı olduğumuz için ödülü biz aldık. Ülke hakkında son derece olumluyuz ve 3 yıla kadar personel sayımız bine ulaşabilir” dedi.

Bulgaristan’ın güneydoğusunda bulunan Kırcaali şehrinde de 2014 yılında 10 milyon avro değerindeki 3. fabrikasını kurup, bu bölgeye son 50 yılın en büyük yatırımını gerçekleştiren Teklas Bulgaria’nın Müdürü avukat Georgi Georgiev de otomotiv sanayisi için üretim yaptıklarını söyledi.

Georgiev, AA’ya açıklamasında, “İşletmelerimizde bin 409 kişi çalışıyor. Yıl sonuna dek çalışanlarımızın sayısı 2 bine ulaşacak. Şimdiye kadar 30 milyon avroluk yatırım yapmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Ödül törenine Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başbakan Yardımcıları Meglena Kuneva ve Tomislav Donçev, Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski ve çok sayıda diplomat katıldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş