Bulgaristan erken seçime hazırlanıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 5 Ekim’de yapılacak erken genel seçimlere katılacak siyasi parti ve koalisyonlar Merkez Seçim Kurulu’na kayıt yaptırmaya başladı.

 

Kayıt işlemleri 20 Ağustos tarihine kadar sürecek. Kayıtların ardından koalisyonları oluşturan siyasi partiler 10 gün boyunca koalisyonların yapısında değişiklik yapabilecek.

Siyasi gözlemciler tarafından favori gösterilen Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) kaydını yaptıran ilk siyasi parti oldu.

Kayıt işleminin ardından bir açıklama yapan GERB’in Genel Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov, seçimi büyük farkla kazanmak için mücadele ettiklerini belirtti. Tsvetanov, 240 sandalyelik parlamentoya 121 milletvekili göndermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bulgar Sosyalist Partisi ile Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nin oluşturduğu bir önceki hükümetin Başbakanı Plamen Oreşarski, aylarca süren sokak gösterilerinin ardından 23 Temmuz’da istifa etmek zorunda kalmıştı. İstifanın ardından Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev parlamentoyu feshederek, 5 Ekim’de yapılacak erken genel seçime kadar görevde kalacak Georgi Bliznaşkı başbakanlığındaki geçici kabineyi geçen hafta açıklamıştı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş