Balkanlarda Osmanlı Sevgisi

Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanlar’da bir hafta boyunca çeşitli konferanslara katılan 2. Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, halkın Osmanlı’ya olan ilgi ve sevgisinin devam ettiğini söyledi.
Balkanlar Osmanlı’yı unutmuyor

2. Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Makedonya, Kosova ve Karadağ’da bir hafta boyunca “Dedem Abdülhamid Han” konulu panellerde konuştuğunu, gösterilen ilgiden çok duygulandığını söyledi. “Yüz yıl aradan sonra Osmanlı hanedanından bir şehzadenin gittiği Balkanlar’da hüznü ve sevinci bir arada yaşadım” diyen Osmanoğlu, “Dedelerimin eserler bıraktığı, daha önemlisi gönüllerde yer ettiği bu topraklarda bulunmak beni çok mutlu etti. Kendimi vatanımda hissettim” ifadesini kullandı. Priştine’de Sultan Murad’ın Türbesini ziyaret ettiğini, Prizren Yunus Emre Kültür Merkezi ve Karadağ’daki Mehmed Fatih Medresesi’nde konuşma yaptığını anlatan Osmanoğlu, dedesi Abdülhamid Han’ın 171. doğum gününü Balkanlar’da kutladığını, bunun güzel bir tevafuk olduğunu dile getirdi.

DEDELERİMİZİN MANEVÎ MİRASI

Karadağ’daki panelin Osmanlı’nın 102 yıl önce bölgeden çekildiği gün yapılması dolayısıyla hüzünlendiğini kaydeden Kayıhan Osmanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Balkanlar’da 4 ülke 7 şehirde konferans verdim. Halkın ilgi ve sevgisinden çok memnun kaldım. Bu sevgi, dedelerimizin bize manevî mirası gibiydi. Dedelerimin eserler bıraktığı, daha önemlisi gönüllere yer ettiği bu topraklarda bulunmak beni çok mutlu etti. Kendimi vatanımda hissettim. Çok duygulandım. İnşallah buralara tekrar gelmek istiyorum.”


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.