Bulgaristan’daki ekonomik kriz

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın önde gelen banka sahiplerinden Tzvetan Vasilev’in Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı açıklandı.

Bulgaristan Başsavcılığı, Vasilev’in, ülkenin dördüncü en büyük bankası olan Korporatif Ticaret Bankası’nı (TKB) hortumlamaktan arandığını bildirdi. Avusturya’da saklandığı tahmin edilen Vasilev’le ilgili gözaltı kararının, 28 Temmuz’da alındığı belirtildi.

Savcılığın açıklamasına göre Vasilev, KTB’nin kasa müdürü Margarita Petrova ve idari müdürü Orlin Rusev’e banka rezervinden yasal olmayan yoldan 100 milyon avro para çekmeleri talimat vermiş.

Bulgaristan’da bir önceki hükümet, kamunun baslıca ödemelerini KTB üzerinden yaptırıyordu. Mali durumu aniden kötüleşen bankanın sahibi ve aynı zamanda genel müdürü olan Tzvetan Vasilev Avusturya’ya kaçarken, Bulgaristan’daki yetkililer, alt kademelerde bulunan bazı memurlar hakkında soruşturma açmıştı.

Mudilerine yüzde 11’e varan faizler ödeyerek hızlı büyüyen KTB’nin faaliyetleri, hortumlandığı gerekçesiyle bir süre önce Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) tarafından tamamen durdurulmuştu.

Milyarlarca avroluk açığı olduğu tahmin edilen bankaya karşı müşterilerinin protestoları sürüyor. Devlet, KTB’nin zararlarını tespit etmeye çalışırken, bankanın iflas etmesi durumunda ülkenin mali sisteminde de büyük bir çöküş yaşanacağı ifade ediliyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş